Tarım, turizm, sanayi vb. ekonomik faaliyetlerin ülke ekonomisindeki yeri ve önemi

0
162

Tarım, turizm, sanayi vb. ekonomik faaliyetlerin ülke ekonomisindeki yeri ve önemi nedir?

Ülkelerin kendi bağımsızlıklarını, ekonomik özgürlüklerini kazanabilmeleri için üreten, ürettikleri ürünleri yurt dışına ihraç eden bir konumda olmaları gerekmektedir. Üreten, yeni fikirler ortaya koyan, bilim ve sanayi alanında yenilikler getiren ülkelerin ekonomileri artı yönde ilerlemektedir.

Ülkemizde tarım %33 lük bir dilime sahiptir, tarımda üretilen farklı ürünler ile ekonomiyi ciddi derecede değiştirmektedir. Böylece Tarım ekonominin artı veya eksi yönde değişmesi anlamında ciddi derecede bir güce sahiptir.

Turizm, ülkemizde dört mevsimin yaşanmasından dolayı gerek yaz turizmi gerekse kış turizmi olarak oldukça elverişlidir. Ülkemizdeki turizm faaliyetleri ciddi derecede ekonomiyi etkileyen bir diğer faktördür.

Sanayi bir ülkenin ekonomisini doğrudan etkilemektedir, gelişmiş ülkelerde özellikle ekonominin can damarı konumundadır.  Böylece tarım, turizm, sanayi alanında yapılan faaliyetlerin hepsi ekonomiyi direk olarak etkilemektedir, ekonomik özgürlüğü kazanmak için sürekli üretim şarttır.

Önceki MakaleDoğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine karşı neler yapılabilir?
Sonraki MakaleNitelikli insan gücünün ülke ekonomisine katkıları neler olabilir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz