Ruhban Okulu Nedir?

0
334

Ruhban okulu Ülkemizde var olan ve eğitim vermeye devam eden İlahiyat Fakültesi ve İmam Hatip Liseleri bu okulların bir benzeri sayılmaktadır. Bizde şu an var olan okullarda müslüman din adamları yetişmektedir.

Türkiye tarihine baktığımızda ilk ruhban okulu 1844’de Fener Patrikhanesi tarafından açıldığını bize tarih söylüyor, bu tarihten kapandığı tarihe kadarki zaman içerisinde papaz yetiştirdi. Mezun olan papazlar siyasi faaliyetleri ile daha çok dikkat çekmişlerdi, oysa papazların görevi dini faaliyette bulunmaktı. Atanan metropolitler gittikleri yerlerde Türk düşmanlığını yaydılar.Okullardaki casussul faaliyeti dolayısıyla bazı patrikhane üyeleri ve metropolitler vatandaşlık kanununu ihlal ettikleri için Türkiye’den kovulmuşlardır.


Ruhban Okulu Nerededir Harita

 


Daha Büyük Görüntüle
Ruhban Okulu‘nun Türklerin zihnine kazınan iki önemli mezunu var. Biri Atatürk’ün Nutuk’ta nefretle andığı Patrikhane’yi fesat ve hıyanet ocağı olarak nitelemesine de sebep olan Mavri Mira üyesi ve eski Fener Patriği Athenagoras. Diğer ünlü Heybeli mezunu da Kıbrıs ta binlerce Türk’ün katlinden sorumlu olan bir bebek katili ve soykırım önderi Makarios.
Kısacası bu okulun gerçek amacı din adamı yetiştirmek olsa da din adamından ziyade ajan yetiştiren okullar olmuşlardır. Bu nedenle Ruhban Okulu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Lozan Antlaşmasıyla kapatılmıştır.

Bugün Ruhban Okulu’nun açılması tekrar gündeme gelmektedir. Bu okulun Diyanet İşleri’ne bağlı olarak açılmasına karşı çıkan pek yoktur.Fakat hem İstanbulda’ki Fener Patrikhanesi, hem ABD Başkanı Obama Ruhban Okulunun özerk üniversite statüsünde açılmasını istiyor.
Önümüzdeki dönemin ne getireceğini bilinmez fakat geçmişti bu okul yüzünden çok başımız ağrımıştı, çok vatandaşımız acı çekmişti. Emperyalist güçlere taviz vermek çok kolay fakat verilen hakkı geri almak çok zor. Yüce milletimiz kapitülasyonları kaldırmak için, ruhban okulunun kapatılması için Kurtuluş Mücadelesi vermiştir.

 

 

Fener Rum Patrikhanesi Resimleri

fener rum patrikhanesi istanbul

rum ortodoks patrikhanesi istanbul

fener rum patrikhanesi resimleri

ruhban okulu nerede istanbul