Saç Kırılmasına Karşı Önlemler

3
155

Bayanların birçoğu saç kırıklarından şikayetçi tıpkı benim sevgilimde olduğu gibi birçok bayan bu duruma tepkili şimdi bende bu kırıklar hakkında işinize yarayabilecek ufak tefek bilgiler vermek istedim.Benim sevgilimin de kırıkları var nasıl geçirsem diye düşünüyor bu yazımı ona armağan ediyorum : ) Şimdi kısaca kırıklardan bahsedelim, herşey iyi giderken sevgilim “bombom” umun saçlarında gördüğüm tek telden 2 ye 3 e ayrılan tıpkı bir otobanın yol ayrımı gibi virajlı yolları vardır ya hani, heeh işte aynısı böyle yol gidiyo gidiyo sağa sola ayrılıyor 3 yol oluyo birden : )  saçların uç kısımları tek başına olmaktan sıkılmış ve yanına birkaç tane kardeş gelmiş gibi bir görünüm oluşuyo : ) Çok enteresan olan bu durumu  ilk dikkat ettiğimde çok şaşırdım bir telden nasıl olur da 2 yada 3 yada 4 e varan tellere ayrılır, nasıl böyle birşey olabilir dedim… Ama oluyormuş : ) her neyse üzülmeme bombom‘um bunun bir çaresi var mutlaka, bak şimdi bu yazıyı senin için araştırdım şimdi yazının devamında birçok işe yarayabilecek yöntemler buldum. Hadi bakalım kolay gelsin şimdiden :))

 

Saç Kırılmasının Nedenleri ve Önlemleri

Saç tellerinin kırılmasının en önemli etkeni saçın nemini kaybetmesidir. Gerekli miktarda su molekülünün bulunmaması halinde saç teli elastikiyetini kaybeder ve kimyasal bağlarında zayıflama meydana gelir. Kırılma durumu keratin pullarının katlar halinde birbirinden ayrılması sonucu saç telinin incelmesi ve kopması şeklinde olur. Tedavi edilmediği taktirde saç kestirilse dahi yinelenir. Dolayısıyla; kırılmaya eğimli saçın öncelikle nem ve protein ihtiyacının giderilmesi ve saç telinin hidrolipidik kılıfla kuvvetlendirilmesi gerekir.

Kırılma olayı saç telinin incelmesi ve kopması şeklinde olur. Uygun ürünler kullanılmadığı taktirde saç kestirilse dahi kırılma devam edebilir. Dolayısıyla kırılmaya eğimli saçın öncelikle nem ve protein ihtiyacı giderilmelidir.

Saçlar en çok taranırken, fön-maşa gibi ısı yardımıyla saça şekil verilirken kırılmaya maruz kalır. Kırıkları önlemek için saçların nemliyken geniş dişli taraklarla taranması, taramaya saçın uçlarından başlanarak açıldıkça yavaş yavaş yukarı doğru çıkılması tavsiye edilir.Saç tellerinin kırılmasını engellemek için, saçlara haftada bir nem maskesi uygulanmalı .

Kırılmayı önlemek amacıyla dolgunlaştırıcı ve kalınlaştırıcı olarak System Hinoki Shampoo kullanılabilir. Elastikiyetini çabuk kaybederek kırılan ince telli saçlarda temiz saça System Hinoki Hair Thickener kullanılarak kalınlaşması sağlanır. Saç telinin elastikiyetini artırmak için haftalık bakım maskesi System 911 Conditioner, saç kırıklarını tedavi edici serum olarak ise System Design Hi-Shine kullanımı önerilir.

Önceki Makaleİlk Yoğurt Nasıl Yapıldı? Yoğurdun Ortaya Çıkışı
Sonraki MakaleAçık Öğretim Lisesi AÖL Sınav Tarihleri 2013-2014

3 Yorum Yapıldı

  1. sayın admin 🙂 bana senin için bi yazı yazıcam dediğin zaman aşkını herkese ilan edeceksin sanmıştım, ama bi baktım ne göreyim aaaa benim saçımın kırıklarından bahsediliyomuş meğersem bak sennnnn 🙂 neyse sayın admin benim senden beklediğim şeyi ben yapıyorum bakk ” SENİ ÇOK SEVİYORUM BİTANEMM ” ..

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz