İlk Yoğurt Nasıl Yapıldı? Yoğurdun Ortaya Çıkışı

2
359

İlk yoğurt nasıl üretildi, ilk yoğurt nasıl yapıldı, yoğurt nasıl ortaya çıktı, yoğurdu kim buldu, yoğurt mayası nasıl ortaya çıktı,

İlk yoğurt nasıl yapıldı ? ilk yoğurt mayası nasıl ortaya çıktı bu konuda çok fazla merak edenler var değerli okurlar bende bu merak edenlerden birisiyim, dün gece matrax ‘ı dinlerken dinleyicilerden birisi yine aynı bu soruyu sordu ilk yoğurt nasıl ortaya çıktı ? bunu kısacası herkes çok merak ediyor. Bir arkadaşa sordum aynı soruyu, ona ilkokul öğretmeni şöyle demiş ; çok eskiden ineğin işkembesinden bir parça sütün içine düşmüş ve yoğurt haline gelmiş.. en azından kendi düşüncesini ifade etmiş : )

Farklı kaynaklardan derlediğim bilgiler

İlk yoğurt Nasıl yapıldı ?

ilk olarak karınca yumurtasından, diğer bir rivayete göre melekler tarafından Hz. İbrahim’e öğretilerek mayalandığı bildirildi.
1900’lü yıllarda pastörize olarak eczanelerde olarak satılan yoğurdun, Türkler’in yerleşik hayata geçmeden besinleri daha kolay taşıyıp saklayabilmek için geliştirdikleri yöntemler sayesinde ortaya çıktığı bildirildi.
AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi ve Ör-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ertürk ve ekibi tarafından yapılan araştırma sonucu ‘Yoğurt‘ kelimesinin Kaşgarlı Mahmut tarafından da Divan-ı Lügat’üt Türk’te kullanıldığı tespit edildi. Yoğurdun öyküsü ve tarihçesi başlığıyla yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:”Bugün yoğurdun nasıl yapıldığını herkes az çok biliyor. Sütün yoğurt haline dönüşmesi için eski yoğurt maya görevi görüyor. Peki insanlar sütü nasıl yoğurt haline getirdi? Yani yoğurtsuz yoğurt nasıl yapıldı? Milli yiyeceğimiz olan yoğurdun ilk defa nasıl yapıldığına dair yeterli ve kesin bir bilgi mevcut olmamakla birlikte, göçebe olarak yaşamlarını sürdüren atalarımızın yoğurt yapımında kullandığı doğal mayalar karınca yumurtalarıymış. Taşların altında yer alan küçük ve beyaz baloncuk şeklindeki taze karınca yumurtalarını ezmişler ve ısıtılan sütün altına koymuşlar. Böylece süt karınca yumurtalarında bulunan kimyasal maddeler yardımıyla mayalanarak yoğurt haline gelmiş. Başka bir rivayete göre, sütün yoğurt olarak mayalanması Hz. İbrahim’e melekler tarafından öğretilmiş. Ve bu sır halinde uzun süre babadan oğla intikal etmiş. Eski Türkçe’de yoğurt kelimesi 8. yy. metinlerinde yer alırken, Kaşgarlı Mahmut tarafından 10. yy.’da yazılan Divan-ı Lügatüt Türk ve Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamında yoğurt kelimesinin kullanıldığı bildirildi.

Önceki MakaleBeyaz Show Bu Akşam Konukları Kim 23 Kasım 2012
Sonraki MakaleSaç Kırılmasına Karşı Önlemler

2 Yorum Yapıldı

  1. yoğurt yapım kültürü her ne kadar türk kültürü ile bir olmasına rağmen ne yazıktırki kültürden uzak barbar hırsız yunan tarafından tescil ettirilmiş dünyada yoğurt, yunan yoğurdu olarak tescil edilmiştir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz