Safranbolu evleri Hakkında Bilgi – Nasıl Bir Yer Tarihi Geçmişi

0
264

Müze kent safranbolu hakkında bilgiyi bu yazı altında bulabilirsiniz. Safranbolu evleri değişik yapılardan yapılmış ve gören herkesin dikkatini çekmiştir.

İşte safranbolu hakkında Bilgiler ve Safranbolu evleri.

 

Safranbolu evleri hakkında bilgi

Müze kent Safranbolu; Karabük’ün Safranbolu ilçesi. 18, 19. ve 20. yüzyılda inşa edilmiş yaklaşık 2 bin tarihi evle Türk kent kültürünü günümüze taşıyor.
Müze kent Safranbolu‘da 2 bin tarihi ev Herhangi bir mimari plana bağlı kalmaksızın yapılan tarihi Safranbolu evleri, birbirinin önünü kesmeyen yerleşim biçimleriyle ilgi çekiyor. Yerleşim düzeni ve yapısı gibi fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra estetik unsurlar da evlerin ziyaretçilerin uğrak yeri olmasını sağlıyor. Evlerin, boyutu ve biçimini, geniş aile yapısı ve yağışlı iklim özellikleri belirliyor. Bahçe içinde çoğunlukla 3 katlı, 6-8 odalı tasarlanmış konaklarda, doğa ile insan ilişkilerinin son derece dengeli biçimde düzenlenmesi, ziyaretçileri hayrete düşürüyor.
Horasan harcıyla örülmüş duvarlar ve el yapımı fırının bulunduğu Bulak Mağarası’nın, turizme açılan 400 metre uzunluğundaki alanında yer alan sarkıt ve sütunların yanı sıra kireçli kaya oluşumlarını da görmeden Safranbolu’dan ayrılmamak gerekiyor.

Tropik bölgeler dışında dünyada çok az ormanda görülebilecek kadar çok sayıda ağaç türünü barındıran Yenice ilçesinin ormanları, ağaç müzesi görümüyle görenleri cezbediyor. Çeşitli ağaç türlerinin yanı sıra bazı ağaçların olağanüstü çap ve boya ulaşan örneklerinin oluşu, zengin yaban hayatı potansiyeliyle bölge eşsiz ekosistem özelliği gösteriyor.

Ormanların oluşturduğu oksijen kuşağı, kent turizmi için önemli kaynak gösterilerek, turizm bölgesi olmaya yönelik projeler üretiliyor. Doğa yürüyüşlerinin zorlu parkurları arasında gösterilen, kenarları dik ve yüksek Şeker Kanyonu’nun yer aldığı Yenice, tropik bölgeler dışında dünyada pek az ormanda rastlanabilecek kadar çok sayıda ağaç türü de görülmeye değer.
Eskipazar ilçesindeki, her yıl ortaya çıkarılan mozaiklerle Karadeniz’in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianoupolis antik kentine de kültürel değerlere önem verenlerin uğramadan dönmemesi gerekiyor. Karabük’te doğayla iç içe mekanlarda yapılan kuyu kebabı da tadılması gereken önemli lezzetler arasında gösteriliyor.

Önceki MakaleAvea Lira gönderme Lira İsteme Nasıl Yapılır ?
Sonraki MakaleRezene çayı nasıl demlenir – faydaları – yan etkileri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz