Sahte Sağlık Raporu Nasıl Yapılır Örneği Cezası Varmı ?

2
310

saglik_raporu_ornegıSoru:Ben Lise son sınıf öğrencisiyim Ygs’ye gireceğimden ötürü sağlık raporu almak zorundayım ancak tanıdık herhangi bir doktorum yok

nasıl düzenlettirebilirim ya da rapor ayarlayabilirim sağlığım gayet yerinde ?

Cevap:Öncelikle,her ne olursa olsun sınavına çalışmak için olsa bile kamu kurumları tarafından verilen bir belgeyi ya da evrağı taklit etmenin çok ağır suçları vardır.Bu nedenle böyle bir sahte rapor ayarlayarak çözüm üretmek yerine en yakın sağlık ocağının aile hekimliğine başvurarak samimi bir şekilde rapor, alma nedeninizin sebebini anlatarak yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.Çoğu aile hekimi    böyle bir işe kalkışmamaktadır.

Bizim söylemek istediğimiz sahte rapor yapmak yerine sadece raporu veren sağlık kurumuna giderek oradan yardım istemenizdir.Her ne olursa olsun sahte bir işe kalkışmayınız bu hem bir suç teşkil eder cezasır vardır hem de vicdani huzursuzluk yaratan bir durum oluşturur.

Aşağıdaki yazıda sahte rapor oluşturmanın cezasının görebilirsiniz.

Resmi Belgede Sahtecilik suçu ceza kanunumuzun 204. maddesinde :

“(1) Bir resmî belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmî belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır (Asliye Ceza).

(2)Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmî bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmî belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır (G. Ağır Ceza).

(3)Resmî belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında arttırılır.” şeklinde düzenlenmiştir.Maddenin birinci fıkrasında herhangi bir kişi (kamu görevlisi olmayan) veya yetkisi dışında hareket eden kamu görevlisi, ikinci fıkrasında kamu görevlisi tarafından işlenen resmî belgede sahtecilik suçu düzenlenmiştir. Üçüncü fıkrada, birinci ve ikinci fıkradaki suçun nitelikli hali yer almaktadır.

Önceki MakaleAöf de Okuması, Bitirmesi En Kolay 2 ve 4 Yıllık Bölüm Hangisi
Sonraki Makaleİnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur, Kemik Çeşitleri

2 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz