Sakarya’nın Gölleri ve Akarsuları

0
528

sakarya gölleriSakarya’nın Gölleri ve Akarsuları hakkında bilgiler, sakarya bölgesi gölleri ile ilgili kısa bilgiler,

En önemli akarsuyu ile adını vermiş olan Sakarya dır.Pamukova’nın güneyine il topraklarına giren Sakarya önce bu ovanın eksenini teşkil ederek güneybatı – kuzeydoğu doğrultusunda akar. Geyve Boğmana girmeden evvel sağdan Geyve suyunu alır.

Sonra güney – kuzey doğrultusunu alarak dar ve derin Geyve Boğazına girer. Bu boğazdan çıktıktan sonra soldan Alaçam deresini alır. Adapazarı şehrinin doğusundan geçer. Kısa bir mesafe dahilînde tekrar güneybatı – kuzeydoğu doğrultusunu alır.

Sağdan Adapazarı Ovasının ikinci önemli suyu olan Mudurnu Çayını aldıktan sonra kuzeye yönelir. Daha kuzeyde Sapanca Golünün ayağını teşkil eden Çark Suyu kendisine karışır. Geyve ile Sapanca arasında Sakarya ırmağı, darca bir vadiden geçer, bu vadinin doğusu ve batısında bin metreyi bulan dağlar yükselir.

Sapancadan sonra ırmak, geniş hemen hemen arızasız bir arazide, büyükçe bir ovada akar, büyüklü küçüklü birkaç dirsek yapar. Nehir kuzeydeki yayla sahasını bir boğazla geçtikten sonra kıyı ovasına çıkar ve Karasu yakınında Karadeniz’e dökülür.

Sakarya ilinin bazı yerlerinde büyüklü küçüklü başka su birikintilerine de raslanır. Hemen hemen Adapazarı Orasının 1/10 ini kaplıyan Mudurnu bataklığı bunların en önemlisidir.
Ovanın Kinininden 10 metre daha aşağıda bulunan bu bataklık budak ormanı ile kaplıdır. Kış aylarında sahası daha fazla genişler.
Sakarya ağzının 10 km. kadar batısında yer alan Acar Golünün yüzeyi de ormanlarla kaplıdır.
Adapazarı Ovasının kuzey kısmında ora kenarı boyunca dizilmiş olan Poyraz Golü, Tekke Golü, Sülüklü Gol, Akçmar Gölü gibi küçük su birikintileri ile Söğütlü Ovasının güneyinde bulunan Kızdcagol, AkgoL, Taşkısıgı Golü ve Karadeniz kıyıları yakınlarında bulunan 4 km2 genişliğindeki Büyük Akgöl. ilin diğer gollerini teşkil eder.
Etrafı bir bataklık ile kuşatılmış olan Gokçeoren Golü sazlar ve kamışlarla örtülüdür.

Birçok defalar kurutulması için teşebbüse geçildiği halde bugün dahi geniş bir alan kaplamaktadır. Bu gol Aralık Golü veya Karabogaz Golü gibi isimlerle de tanınır.

Önceki MakaleÖrgün Öğretim Ne Demek ?
Sonraki MakaleAkhisar Köfte Nasıl Yapılır, Ramiz Köfte Sırrı Nedir ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz