Akhisar Köfte Nasıl Yapılır, Ramiz Köfte Sırrı Nedir ?

0
1457

akhisar köfteAkhisar köftesi ile meşhur olan Manisa’ya bağlı bir ilçedir, ilçe öylesine gelişmiştir ki bir zamanlar il olması bile gündeme gelmiştir, böylesine güzel ve gelişmiş sürekli gelişmeye devam eden Akhisar ilçesinin, köftesi çok meşhurdur.

Akhisar köftesi ayrıca Ramiz köfte ve Can köfte gibi Akhisar’dan çıkan önemli markaları ile de bilinmektedir. Akhisar köftesi nasıl yapılır içine hangi malzemeler konulmaktadır, bu yazı altında sizlere bu konuda bilgilendirme yapacağız.

Bu bilgileri elbette bizler de köfteyi yedikten sonra malzeme tahmini yapıp deneme usulü ile bulduk, şimdi sizlerle paylaşacağız.

Akhisar köfte nasıl yapılır

Akhisar köfte malzemeler ; 700 gram kuzu kıyma, 300 gram kuzu iç yağları, karabiber, tuz , büyük baş soğan

Akhisar köftesi yapılışı ; 700 gram kuzu sade etleri kıyma yapmak için çektirelim, ancak hiç yağ olmasın, ardından 300 gram kuzunun iç yağlarını alıp onuda çektirelim, bi tutam karabiber ve tuzu ilave edip büyük baş soğanı rendeleyelim, ancak soğanı bir kaba rendeleyelim ardından süzgeç veya tülbent tarzı birşeyle soğanı içine koyup suyunu çıkartalım, suyunu kullanmayacağız sadece posası kalsın.

Soğanın posasını 700 gram kıymayı, 300 gram yağı ve karabiber ile tuzu ilave edip kıymayı yoğuralım kıvama gelince, köfte şeklini verip mangalda pişirelim.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here