Şeker pancarı en çok hangi bölgede yetişir

1
666
şeker pancarı

Şeker pancarı en çok hangi bölgede yetişir, şeker pancarının yetiştiği bölgeler, şeker pancarı nerede yetişir.

Şeker pancarı en çok hangi bölgede yetişir
şeker pancarı

ŞEKERPANCARI

Şeker pancarı üretimi, ılıman iklim bölgelerinde yetiştirilen bir tarım ürünüdür. Yetişme koşullarına baktığımızda toprak seçiciliği olmayan bir bitkidir. Düşük sıcaklıklara dahi dayanabilen bir bitkidir. Seçici bir bitki değildir, hemen hemen her bölgede yetişebilir.

Ülkemizde şeker pancarının yetiştirildiği bölümler, özellikle denizden uzak iç kesimlerde şeker pancarı üretimi yapılır.

Neden kıyılarda değil de iç kesimlerde yapılır sorusuna ise, normalde şeker pancarının her bölgesinde yetiştirilebilecek müsait iklim koşullarına sahiptir ancak buna rağmen kıyıda değil de iç kesimlerde şeker pancarı üretimi yapılır, bunun sebebi ise kıyı kesimlerinde şeker pancarından daha fazla gelir getiren ürünlere yer ayrılmış olmasındandır.

Yani insanlar kıyı kesimlerde daha fazla ekonomik getirisi olan tarım ürünlerini ekerken, şeker pancarını ise iç kesimlerde karasal iklimin görüldüğü yerlerde yapmaktadırlar.

Yani şeker pancarının kıyı kesimlerde üretilmemesinin sebebi yetişmediğinden değil, insanların tercih etmemesinden dolayıdır.

Şeker pancarının yetiştirildiği her yerde şeker fabrikaları da bulunur, şeker pancarı çabuk bozulan bir bitkidir bu yüzden bozulmadan fabrikalara yetişmesi için fabrikalar yakın bölgelere yapılmıştır.

Şeker pancarının ülke ekonomisine etkisi de oldukça büyüktür.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Please enter your comment!
Please enter your name here