Ses havada yayılmasaydı yaşantımız nasıl değişirdi?

1
140

Ses havada yayılmasaydı yaşantımız nasıl değişirdi, ses yayılmasa nasıl olurdu, hava sesi iletmese nasıl bir yaşam olurdu,

Denize, göle veya ufak bir su birikintisine taş attığımızda taşın düştüğü alanın etrafı dairesel şekilde dalgalar oluşur, yani taş etrafındaki suyu titreti ve bu titreşim halkalar halinde titreşerek devam eder, işte sesin havada ilerlemesi de aynı bu şekildedir ses titreşimler ile havada ilerler, eğer ki ses havada ilerlemeseydi ozaman insanlar birbirleri arasında iletişim kuramazlardı.

Sadece insanlar değil, kuşlar, köpekler, kediler ve diğer canlılar sesleri ile iletişime geçemezler ve bu gerek insan gerek diğer canlılar için zor bir yaşam olurdu. Bu duruma örnek olarak uzay boşluğunu verebiliriz, ses uzay boşluğunda yayılmaz böylece astronotlar özel giysileri sayesinde birbirleri ile teknolojik bazı aletler mikrofon vs. ile iletişim kurarlar.

 

Önceki MakaleTürk Telekom (avea) 2 gün bedava internet nasıl yapılır
Sonraki MakaleSes hangi ortamlarda daha hızlı yayılır

1 Yorum

  1. Ses havada yayılmasaydı yaşantımız nasıl değişirdi, ses yayılmasa nasıl olurdu? Denize, göle veya ufak bir su birikintisine taş attığımızda taşın düştüğü alanın etrafı dairesel şekilde dalgalar oluşur, yani taş etrafındaki suyu titreti ve bu titreşim halkalar halinde titreşerek devam eder, işte sesin havada ilerlemesi de aynı bu şekildedir ses titreşimler ile havada ilerler, eğer ki ses havada ilerlemeseydi ozaman insanlar birbirleri arasında iletişim kuramazlardı.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz