Son kullanma tarihi 1,2 gün geçmiş yenir mi?

0
293

Son kullanma tarihi 1,2 gün geçmiş yiyecek, içecek yenir mi? İçilir mi? Son kullanma tarihi geçtiğinde ne yapmak lazım, 1,2,3 gün son kullanma tarihi geçmiş bir sorun olur mu?,

Birkaç gün önce almış olduğum 2 adet ayran vardı dolapta bekliyordu halihazırda bekleyip böyle gece falan içmeye bayılırım : ) Ancak baktım ki bugün son kullanma tarihi geçmiş, son kullanma tarihi 29.06 yazıyor, ancak bugün 30.06 yani 1 gün geçmiş son kullanma tarihi içsem mi içmesem mi diye kararsız kaldım. Buz gibi çok da güzel görünüyor oysa ki..

tarihi geçmiş ürün
tarihi geçmiş ürün

Araştırmalarım sonucunda ulaştıklarım ;

” Tarihi geçmiş birçok gıdanın yenebilir olduğuna dair bir rapor hazırlayan Doğal Gıdaları Savunma Konseyi (NRDC) gıda uzmanı Dana Gunders, bazı son kullanma tarihlerinin sağlık için değil, tat açısından önem taşıdığını söylüyor. Gunders, yoğurdun ömrünün de altı haftadan fazla olduğunu ve üzerinde oluşan küf tabakasının atılarak yenilebileceğini söylüyor.  Kaynak > http://www.bbc.com/turkce/haberler/2013/09/130930_bayat_gida”

Ancak yine de güvenemeyip içmedim çünkü malum yaz ayındayız,  hiç riske girmeye gerek yok : )

Siz siz olun, süt, peynir, çiğ tavuk eti gibi son derece riskli olan ürünleri son kullanma tarihinden önce tüketmeye bakın,..

Önceki MakaleCinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları nelerdir
Sonraki MakaleKurbağalar dışında başka hangi canlılarda deneysel partenogenez görülür

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz