Vücudumuzun destek ve hareketini sağlayan yapılar nelerdir

0
327

insan iskeleti
insan iskeleti
Vücudumuzun destek ve hareketini sağlayan yapılar nelerdir, hareketi sağlayan yapılar,

Vücudumuzun sağlıklı şekilde hareket edebilmesi, yürümemz, koşmamız, hareket etmemiz, zıplamamız, oturup kalkmamız kısacası günlük yaşamda ihtiyacımız olan hareketleri yapabilmemiz için vücudumuzun destek ve hareketini sağlayan belli başlık yapılar vardır, bu yapılar birleşir ve sonuç olarak vücudumuz meydana gelir. Vücudumuzun destek ve hareketini sağlayan yapılar ; Kemik, Kas, eklemler dir.

Kemikler birleşerek iskeletimizi oluşturur, iskeletimizin belli yerlerinde kıvrımlar yani eklemler vardır, eğer bu eklemler olmasaydı dimdik durup hareket edemezdik, iskelet olmasaydı da et yığını halinde olurduk, iskeletimizdeki eklemler sayesinde kemikler kıvrılma hareketini tamamlamış olur. Kaslarımız da aynı şekilde iskeletimizi ayakta tutan, kıvrılması gereken yerlerden yani eklemlerde yer alan kaslara beyinden gelen fonksiyonlarla çekme gücü verilerek, eklemlerin hareket etmesi sağlanmış olur. Vücudumuzun hareket etmesi için bunlar gereklidir.

Kemik ve kas insanı ayakta tutar, eklemler de hareketimizi sağlar dolayısıyla insanın sağlıklı şekilde hareket edebilmesi için kas, kemik ve eklem sağlığı şarttır.

Önceki MakaleDolaşım sistemi hastalıkları nelerdir
Sonraki Makaleİskelet ve kas sağlığını etkileyebilecek durumlar nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz