Sultan 2. Mahmud Padişah Gençliği, Çocukluğu Hayatı

0
130

Sultan II. Mahmud, Osmanlı Devleti-nin 30. padişahıdır. İstanbul’da dünyaya gelmiştir (20 Temmuz 1785). Sultan I. Abdülhamid’in en küçük oğludur. Sultan IV. Mustafa’nın kardeşi olur. Annesi Nakşidîl Sultan’dır.
24 yaşında Osmanlı tahtına geçen Sultan II. Mahmud, şehzadeliğinden beri yenilik taraftarıydı. Sultan III. Se¬lim sık sık onunla görüşür, bir gün tahta geçeceğini düşündüğü için, ıslahat fikirlerini aşılamaya çalışırdı.

Sultan IL Mahmud bu konuşmaların tesiri altında yetişti. III. Selim’in başlattığı ıs¬lahat (yenileşme) hareketlerini için için alkışladı ve bir gün tahta geçerse aynı yolda yürümeye karar verdi.
Saltanatının ilk günleri İstanbul’daki karışıklığı önlemekle geçti. Düzen sağ-landıktan sonra, kendisiyle görüşmek isteyen yabancı devlet temsilcilerini kabul etti. Bazı anlaşmaları yeniledi.
Nizam-ı Cedid ordusunu tekrar kur-mak arzusundaydı. Yarım kalan bu işi kendisi tamamlayacaktı. Alemdar Mustafa Paşa başta olmak üzere, etra¬fında topladığı yenilikçiler de bunun bir an önce gerçekleştirilmesini isti-yorlardı.

Önceki MakaleSultan 2. Mahmud Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleRusçuk Yaranı Nedir ? Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz