Sümerler kimdir?, ne zaman yaşadı, neyi bulmuştur, Türk mü?

0
1825

Sümerler ne zaman yaşadı, neyi bulmuştur, Türk mü?, Sümerlerin icatları nelerdir.

Sümerler Kimdir?

Sümerler Mezopotamya’da yer alan bereketli topraklar üzerinde kurulmuş olan bir uygarlıktır. Sümerler MÖ 4000 ve MÖ 2000 yılları arasında Güney Irak’a yerleşen ve medeniyetin beşiği olarak bilinen bir uygarlıktır. Mepopotamya’da sayısız medeniyetin temelini yine Sümerler atmıştır. O dönemde yazı, dil, astronomi, tıp alanlarında Sümerler önemli buluşlara imza atmıştır. Sümerler site adı verilen şehir devletleri şeklinde yönetilmekteydi. Bu dönemde Sümerler’de en önemli şehir devletleri şunlardır; ur, uruk, kiş ve lagaştı. Sümerler pek çok konuda ileri gelen buluşlara imza attılar ancak en önemlisi yazıyı bulup tüm Dünya’da tarihi başlatmaları en önemlisidir. Çivi yazısını kullanmışlardır. Dört işlemi kullanmışlardır. İlk yazılı kanunlar yine bu dönemde ilk kez Sümer kralı tarafından yazılmıştır. Bu da Dünya medeniyetleri için önemli bir uygulama demektir.

Sümerlerin en önemli yapıtları olarak bilinen Ziguratlar şehirlerde bulunur ve bu yapının içinde, okul, rasathane ve depo bulunur.  (Bakınız aşağıda zigurat örnekleri)

ziguratlar nedir, neden inşa edilmiştir.
ziguratlar nedir neden yapılmıştır

Gılgamış, Tufan ve Yaradılış destanı Sümer edebiyatının en güzel örnekleri olarak sayılır. Sümerler çok tanrılı dine inanmışlar ve ahiret hayatına İnanmamışlardır.

Sümerler’de halk 3 tabakadan meydana gelmekteydi. Bu sosyal statüler ; Hürler, Yarı Hürler ve Köleler’den oluşmaktaydı.

Sümerler Ne Zaman Yaşadı?

Mezopotamya’nın güney ucunda, Dicle ve Fırat nehirleri arasında, sonradan Babil olmuş, günümüzde de Irak’ın Bağdat şehrinden Basra Körfezi’ne kadar olan bölgede idi. Sümer şehri, Sümerlerden önce yaşamış ve Sümerce konuşmayan ve Sami olmayan bir halk tarafından, MÖ 4000 – 2350 yılları arasında kurulmuştur.

Sümerler Neyi Bulmuştur?

-Astronomi bilimi gelişmiştir.

– İlk defa yazıyı kullanarak tarih çağlarını başlattılar (Çivi yazısı).

– Dört işlemi kullanmışlar, sayıları bulmuşlar, ve çemberi 360’a bölmüşlerdir.

– İlk yazılı kanunlar Sümer kralı Urgakina tarafından yapılmıştır.

– Ay yılı takviminin temellerini atmışlardır.

– Sümerlerde her erkek asker sayılırdı.

– Tekerleği icat ettiler.

Sümerler Türk Mü?

Sümerlerin Türk oldukları konusunda kesin bir bilgiye sahip değiliz ancak tarihçiler bu konuda Sümer dilini ve Türkçe’yi karşılaştırdığında iki dilin de birbirine çok benzediğini, Sümer dilinde de Türkçe’de olduğu gibi kelimelerin kökten meydana gelip yeni kelimeler oluşturmak için üzerine farklı ekler eklendiğini belirtmektedirler.

Önceki MakaleSümerler döneminde mi günümüzde mi yaşamak istersiniz? Neden?
Sonraki MakaleMetnin ana düşüncesini ve yardımcı düşüncelerini belirleyiniz.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz