Suyun katı halde iken yoğunluğunun küçük olmasının sudaki canlılar için önemi

0
382

Suyun katı halde iken yoğunluğunun küçük olmasının sudaki canlılar ve yeryüzündeki yaşam üzerine etkileri ve önemi nedir? 

Su katı halde iken yoğunluğu suyun yoğunluğundan küçüktür, bu durum aslında muazzam dünya düzenini bize anlatmaktadır. Şöyle ki, eğer tam tersi olsaydı, yani suyun katı hali olan buzun yoğunluğunun sudan daha fazla olsaydı bu sefer, göllerin en üst kısmı donduğunda en dibine doğru batacak, en üstü tekrar donacak ve tekrar aşağı inecekti.

Sonuç olarak gölde veya denizde yaşayan canlılar telef olacak yaşam yok olacaktı, bu durum gittikçe dünyanın da yok olmasına sebebiyet verecekti.

Ancak öyle bir düzen içinde yaratılmış ki, normalde pek çok maddenin katı hal yoğunluğu sıvı hal yoğunluğundan daha fazladır. Su istisnai olarak katı hali sıvı hali yoğunluğundan küçüktür. Bu durum göllerin ve denizin en üstünün donmasına ve içindeki canlıların, yaşamın devam etmesine ve canlılara adeta bir kalkan gibi korumasını sağlamaktadır.

sibiryada donan deniz

Sibirya’da donan bir denizi görüyorsunuz yukarıdaki fotoğta, deniz donmuş ancak suyun katı hali olan buz en üst katmanda duruyor yoğunluğunun sudan daha küçük olmasından dolayı, eğer bu aşağı doğru batsaydı tüm canlıların yaşamını tehdit edecek ve pek çok canlının ölmesine neden olacaktı.

Şuan adeta bir koruyucu kalkan görevindedir. Bu kainatta mükemmel bir düzen olduğunu bize gösteriyor.

Önceki MakaleGece yağmur yağınca sürücüler yolu görmekte neden zorlanır
Sonraki MakaleFeyhaman duran kimdir, hayatı, eserleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz