Tarih biliminde kaynaklar niçin önemlidir?

0
361

Tarih biliminde kaynaklar niçin önemlidir?

Tarih bilimi geçmişte yaşanan olayları incelediği için her zaman belli kaynakları baz alarak, farklı kaynakları tarayıp verileri toplamak zorundadır. Çünkü kaynak var olduğu sürece Tarih bilimi vardır. Kaynaklar her zaman tarih biliminin ileri taşınmasını, gelişmesini ve bilimsel bilgiye ulaşmasını sağlar.

Kaynaklar olmazsa Tarih’den söz etmek mümkün değildir. Yazı bulunmadan öncesine ait yaşamı ve insanların hayatlarını, sosyal ilişkileri gibi olayları öğrenemiyoruz, insanların yaşamlarını ve mezarlarını fiziksel olarak görsek bile yaşamlarına dair derine inemiyoruz.

Kaynaklar bu yüzden önemlidir, sadece yazılı kaynaklar değil yazılı ve yazısız kaynakların tümü tarihin aydınlatılmasında çok önem taşımaktadır.

Yazılı ve yazısız kaynaklar olmadan tarihi gerçekleri ortaya çıkarmak, tarih konusunda bilgiye ve doğru bilgiye ulaşmak mümkün değildir. Bu yüzden tarihi bilgiye ulaşırken kaynaklar büyük önem taşımaktadır.

 

Önceki MakaleOrhun Kitabeleri’yle ilgili araştırma yapan bir tarihçi, tarihe yardımcı bilim dallarından hangilerinden yararlanabilir?
Sonraki MakaleVaka ve vakıa arasındaki farklılıklar nelerdir?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz