Tarihi neden öğreniriz kompozisyon

0
2848

Tarihi neden öğreniriz kompozisyon, tarih neden önemlidir, tarihi neden öğreniriz, tarihin önemi ile ilgili kompozisyon,

Tarih, Gecmişte yaşanan olayları neden sonuç ilişkisi içerisinde yer ve zaman göstererek belgeler ışığında inceleyen bir dalıdır.
Tarih geçmişimize bakarak ders çıkartıp geleceğimizi ona göre yön vermemizi sağlayan bir bilim dalıdır.
Tarih tekerrürden ibarettir, bu nedenle ecdadımızı tanıyıp hangi şartlar altında bu günlere ulaştığımızı bilip geçmiste yaptığımız hataları tekrar etmememeniz için tarihi öğrenmeli ve öğretmeliyiz.

Tarih aslında günümüzde sahip olduğumuz değerlerin kıymetini bilmek, onlara geçmişt hangi şartlar ve koşullarda sahip olduğumuzu görmemiz ve anlamamız açısından da büyük önem taşımaktadır, geçmişimizi bilerek, anlayarak günümüzde var olan değerleri daha iyi anlayıp değerini bilir ve ona göre yorumlarız. Tarih bu açıdan günümüzde var olan değerleri geçmişle mukayese etme fırsatı doğurur ve netice olarak var olan değerlerimize sımsıkı bağlanmamızı sağlar.

Geçmişte var olan ve günümüzde hayatta olmayan değerleri bilmek, onları anmak, yaşamlarını öğrenmek, hangi koşul ve durumlarda yaşadığını bilmek de tarihin bir parçasıdır, günümüzde laik bir devlete sahip olmamızı sağlayan ve yapmış olduğu inkilapların günümüzde bile yoğun şekilde kullanılması ve bir milleti var eden temel düzeni bilmemiz anlamamız ve yorumlamamız için Tarih’i öğrenmek gereklidir.

Önceki MakaleHz. Muhammed’in insanlar için nasıl örnek olduğunu açıklayın
Sonraki MakaleDeprem ile ilgili slayt sunum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz