Hz. Muhammed’in insanlar için nasıl örnek olduğunu açıklayın

0
162

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlar için nasıl örnek olduğunu kısaca açıklayınız. Hz. Muhammed çevresindeki kişilere doğduğu andan itibaren yetişkinlik sürecinde ve yaşı ilerlediğinde her zaman yaptığı hareketlerle, dürüstlüğü ile, güvenilirliği ile her zaman örnek davranışlar oluşturacak hareketlerde bulunmuştur. Bu Hz. Muhammed’in çevresi tarafından çocukluk yaşlarından itibaren sevilmesine, değer görmesine ve saygı duyulmasını sağlamıştır.

Yaşı ilerlediğinde de yine aynı şekilde insanların gözünde güvenilir Muhammed olarak bilinmiş ve pek çok kişi şehir dışına çıkarken emanetlerini Hz. Muhammed’e bırakmıştır, O’nun emanetlere verdiği önemi herkes çok iyi bilmektedir ve bu yüzden Muhammed-ül Emin yani Güvenilir Muhammed unvanı ona çevresindekiler tarafından verilmiştir.

Hz. Muhammed bu ve bunun gibi örnek oluşturacak davranışları ile çevresindekilerin hem güvenini, hem saygısını ve sevgisini kazanmıştır, çocuklara karşı sevgisi hiç bitmeyen bir peygamber, büyüklere karşı saygısı olan bir peygamber olması insanların ona daha çok saygı göstermesine ve insanlara örnek davranışlar oluşturmasına sebep olmuştur.

Önceki MakaleHz. Muhammed’in Hz. Hatice’den çocukları isimleri
Sonraki MakaleTarihi neden öğreniriz kompozisyon

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz