Ziştovi Anlaşması Hakkında Bilgi

0
107

tarihOsmanlı Devleti daha önce Prusya (31 Ocak 1790) ve İsveç’le (11 Temmuz 1789) birer anlaşma imzalamıştı. Bu iki devlet Avusturya’yı endişelendiri­yordu. Ordularını Osmanlılarla birleş­tirmeleri halinde Avusturya’nın duru­mu kötüleşecekti. Öte yandan Fransa’­da patlayan büyük ihtilâl (1789) bütün Avrupa’yı derinden etkilemişti.

Karı­şıklıklar hâlâ sürüyordu. Kendisini ga­rantiye almak isteyen Avusturya önce Prusya ile bir anlaşma imzaladı (27 Temmuz 1791). Ardından Avusturya hükümeti Padişaha barış isteğini bil­dirdi. Karşılığında, son savaşlarda al­dığı Osmanlı topraklarından çekilecek, sadece Hotin’i elinde tutacaktı. Padi­şah teklifi kabul etti. Orduyu yeniden düzenlemek için zamana ihtiyacı var­dı.

Bunun gerekli olduğunu son savaş­larla gelen yenilgilerle iyice anlamıştı. Avusturya ile Ziştovi (Szistow) Anlaş­ması yapıldı. Anlaşma Yerköy kalesin­de imzalandı. 14 maddeden meydana geliyordu ve dokuz aylık süreyi kapsı­yordu. Avusturya ile tam 3 yıl 5 ay 24gün süren birçok acılara mal olan sa­vaş böylece dokuz ay içinde son buldu (4 Ağustos 1791).

Bunun arkasından da Rusya ile Yaş Anlaşması yapıldı (9 Ocak 1792). İki anlaşma da Osmanlıla­rın çıkarlarına uygundu. Rusların Os­manlı Devletini bölme teşebbüsü bu anlaşma ile son bulmuştu. Ve 4 yıl 4 ay

27 gün süren Osmanlı-Rus savaşı bit­mişti. Bu savaşlarda Osmanlı Devleti­nin insan kaybı 330 bin civarındaydı. Ekonomik durum da bozulmuş, fiyat­lar alabildiğine yükselmişti. Ama dev­let ayaktaydı.

Önceki MakaleDGS Sonuçları Nezaman Açıklanacak 2014 ?
Sonraki Makale3. Selim Dönemi Yeni Ordu, Yeni Düzen Sistemi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz