Tek Dersi Kalanlar DGS’ye Başvuru Yapabilir Mi?

2
280

dgsSoru : Tek ders sınavı olup mezun olamayanların bu sınava başvuru hakkı varmıdır?

Cevaplandı:  Tek ders sınavına kalacak olup aynı zamanda dgs sınavına girmek isteyen adaylar sınava girebilir, ancak sorun şu ki üniversite kayıt sırasında kayıt işlemlerini nasıl yaptıracaksınız ? Tek ders sınavı üniversitelerin tümünde uygulanıyor, haziranda mezun olmanız gerekiyor diyelim olamadınız tek dersiniz kaldı, temmuz, ağustos gibi yanlış hatırlamıyorsam tek ders sınavları yapılıyor, tek ders sınavı ile dersinizi verebilir ve eylülde üniversiteye kaydınızı yaptırabilirsiniz, diyelim olmadı bazı sebeplerden dolayı dersi veremediniz şartlı kayıt diye birşey var onu araştırmanızı tavsiye ederim.

Ancak ösym nin sisteminde şuan eğitim bilgisi görünmüyor pek çok kişide, daha doğrusu ilk kez dgs ye başvuru yapacaklarda eğitim mezuniyet bilgisi görünmüyor, ösym başvuru merkezlerine diploma ve transkript ile giderek mezun olduğunuzu beyan ederek sınav başvurusu yapabiliyorsunuz.

Tek dersi olanların diplomaları olmayacağı için, transkript ile bu başvuruyu yapabilirler mi bu konuda bilgim yok.

İnternetteki bu konuda yorumlar ise şu şekilde ;

 

Sınava girebilirsin onda sıkıntı yok. Burdaki sorun yerleşirsen kayıt olabilir misin olamaz mısın ? 🙂 Şartlı kayıt diye birşey var. Yaz okulu , tek ders , staj vb. sebeplerden ötürü mezuniyetini tamamlayamamış adaylara , DGS ile yerleştiği takdirde kayıt tarihinden sonra bahar yarıyılı başlangıcına kadarlık sürede MYO’sundan mezun olup belgelerini getirmek suretiyle kayıt hakkı verir. Bu şartlı kayıt her yıl yenilenerek çıkıyor. 2010 , 2011 ,2012 de çıktı ve YÖK’ün sitesinde yayınlandır. 2013’tede çıkmış ancak YÖK’ün sitesinden yayınlanmadı. Ancak YÖK okullara yazı göndermiş bu şekilde 2013 te yerleşip şartlı kayıt yaptıran arkadaşım var. Sonuç olarak yerleştiğiniz takdirde kayıt tarihlerine kadar mezun olamamışsanız şartlı kayıttan faydalanabiliyosunuz.

Önceki MakaleOruçluyken Boşalmak, 31 Çekmek Günah Mıdır, Orucu Bozar Mı ?
Sonraki MakaleYeniçeri Ocağı Nedir Kuruluşu, Özellikleri

2 Yorum Yapıldı

  1. açık öğretim den son sınıftayım sadece tek dersim var dgs sınavına girdim. puanım var tercih edebiliyormuyum 4 yıllıga.
    tek dersim 2. dönem dersi

  2. Arkadaşlar şimdi ben 2012 2013 sezonun da aöf kayıt oldum tek dersim var onunda sonucunu bekliyorum. Ben simdi dgsye girmek için dört yıl dan az olması şartı var bu kayıt dört yılı doldurmuş oluyor muyum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz