Tükenme tehlikesi olan canlı türlerinin kurtarılması neden önemlidir?

0
96
malatya kelebeği
malatya kelebeği

Tükenme tehlikesi olan canlı türlerinin kurtarılması neden önemlidir?

İnsanoğlu kendi yaşamını güzelleştirmek, kendi çıkarlarını daha da artırmak için ne yazık ki zaman zaman doğayı kirletmektedir, bu kirlenmenin sonucu ortaya çıkan çevre sorunları neticesinde pek çok hayvan, canlı türleri ve bitkilerin nesli tükenmekte yada ciddi derecede azalmakatadır.

Öncelikle bu nesli tükenmekte olan canlı türlerini koruma altına almak, neslinin devamlılığı için gerekli olan adımları atmamız gerekmektedir, zira bu bitkilerin ve hayvanların pek çoğu insan nesli devamlılığını sağlasın diye yok olmaktadır.

Bazı bitki türleri ve canlılar bazı bölgelerde yaşamaktadır, ülkemizde de bunun örnekleri vardır, sadece ülkemizde yetişen bazı örnekler şu şekildedir ; Toros kurbağası, silifke kirpi faresi, Malatya kelebeği gibi canlı türleri ülkemizde sadece bazı belli bölgelerde yaşıyor, gittikçe nesli tükenen canlılar grubunda yer almaktadır.

Bu canlılar için bizler sorumluluk almalı, hiçbir canlının neslinin tükenmesine ortam hazırlamamalıyız, bilmeliyiz ki bu canlıların nesli biz insanların yanlış çevre hareketleri sonucunda tükenme tehlikesine girmektedir. Bunun bilincinde olup gerekli çalışmaları yapmalıyız.

Önceki MakaleTürk müziğinin korunması neden önemlidir?
Sonraki MakaleKültürel ve doğal mirasımızın korunması neden önemlidir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz