Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi İle İlgili Yazı, Kompozisyon

0
488
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi İle İlgili Yazı, Kompozisyon

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi İle İlgili Yazı, Kompozisyon 5 Aralık.

Bugün günlerden 5 aralık Türk kadını için demokrasi yollarının açılışıdır bugün. Dolayısıyla büyük öneme sahip bir gündür. Kadınlar için demokrasinin temelleri bugün atılmıştır. 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadını seçme ve seçilme hakkına tam anlamıyla sahip olmuş ve artık yönetimde söz hakkına sahip olacaktır.

Tansu Çiller’in önünü açan işte bu tarihte alınan bu önemli karardır. Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı olan Tansu Çiller eğer bu kanun yürürlüğe girmeseydi öncesinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı olmadığından başbakan olma şansı olmayacaktı.

5 Aralık tarihi bu yüzden özel bir gündür. Türk kadınına hak ettiği değerin verilişinin günüdür bu tarih. Bu yüzden doyasıya farklı etkinlikler ile kutlanmalıdır.

Bu kanun ile birlikte kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanıyan Anayasa değişikliği kabul edilmiştir. Böylece Türk kadını seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir.

Kadınlar ulusumuzun bağımsızlığa kazanmasında Kurtuluş Savaşı yıllarında büyük çaba sarf etti ve çok iyi işler başardı bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetin ilanından kadınların birtakım hakları elde etmesine büyük önem verdi.

Önceki MakaleDünya Engelliler Günü İle İlgili Yazı, Kompozisyon
Sonraki Makaleİnsan Hakları VEe Demokrasi Haftası İle İlgili Yazı, Kompozisyon

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz