İnsan Hakları VEe Demokrasi Haftası İle İlgili Yazı, Kompozisyon

0
1513
İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon.

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası ile ilgili Yazı, Kompozisyon. İnsan hakları ve demokrasinin önemi ile ilgili olarak bu haftayı kutlamak üzere insan haklarını ve demokrasiyi konu alan kompozisyon ve yazı örnekleri.

İnsan hakları ve demokrasi haftası ne zaman kutlanır? : 10 Aralık gününü içine alan hafta.

İnsan Hakları ve Demokrasi

İnsan, doğada akıllı ve geleceği düşünen bir canlı olarak bilinir. İnsan denildiği zaman sadece birey akla gelir kadın ve erkek bu noktada eşittir. Ancak geçmişte yaşanan olaylara ve tarihe bir göz attığımızda erkeklerin daha ön planda olduklarını seçimlere katıldıklarını kadınların seçme ve seçilme haklarının olmadığını görmekteyiz.

Bu durum elbette ki çok vahimdir. İnsan haklarını göz ardı etmek anlamına gelmektedir, insan denildiği zaman aklımıza gelen birey kadın ve erkek farkı gözetmeksizin herkes için eşit ve adaletli haklara sahip olmalıdır.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmeyen yerlerde demokrasi kavramından sadece kağıt üzerinde söz edilebilir. Birilerinin ağzına bir parmak bal çalmak için demokrasi vardır. Yoksa arka planda pratikte demokrasi kavramı hiçbir zaman olmamıştır. Ülkemiz Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte 5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesi yönünde yapılan anayasa değişikliği ile bu sınavı başarı ile geçmiştir.

İnsan hakları‘nın olmadığı yerde demokrasi kavramından söz etmek doğru değildir. Demokrasi toplumda her bireyin yönetime katılma yönetimde söz hakkına sahip olma ve en alttaki bireyin en üste çıkma ihtimali anlamına gelmektedir. Eğer insan haklarını yok sayarsak bağlantılı olarak demokrasiyi de yok etmiş olmaktayız.

Bu bağlamda insan hakları toplumda bireylerin eşit ve adaletli şekilde yönetilmeleri için en temel unsurlardan birisidir. Demokrasi de yine aynı şekilde adaletli bir toplum yönetimi için gereken araçlardandır. Adalet kavramının olmadığı yerde insan haklarından söz etmek doğru değildir, insan hakları’nın olmadığı yerde ise demokrasinin hiçbir hükmü yoktur.

Bu yüzden demokrasi kavramını önemsemeliyiz. Demokrasi insan haklarını gözeten ve toplumdaki bireylere insan haklarına uygun olarak söz hakkı tanıyan bir kavramdır.

Önceki MakaleTürk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişi İle İlgili Yazı, Kompozisyon
Sonraki MakaleYerli Malı Ürünler, Yerli Türk Markalar Nelerdir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz