Türkiye’de Amerikan Emperyalizmi

1
386
Amerikan Emperyalizmi

Şahsi koleksiyonumdan 1951-1952 yıllarına ait Sam amcanın Türkçe yayınladığı Amerikanın sesi dergileri. Bu konu çok teferruatlı dergide Türkiye ve Amerika dan haberler radyo yayın saatleri frekans değerleri ve bol miktarda fotoğraf var. Soğuk savaş döneminde Amerika Sovyetlere karşı çeşitli propaganda yöntemleri kullandı. Mesela Amerika’nın sesi radyosu 1942 yılında yayına baslayan radyo 1980’lere kadar Sovyetlere karşı mücadele etti. Orta dalga ve Kısa dalga bandında yapılan yayınlar; ingilizce, Türkce, Arapça, Fransızca Ermenice, Gürcüce, Azerice, Yunanca, Tatarca, Almanca gibi dillerde Emperyalist propaganda yayını yapmaktaydı.

Daha korkunç bir şey söyleyeyim mesafeyi kısaltmak için radyo vericileri bir gemi içinde dünyayı gezerdi bu gemilerden biri Courierdir. Geminin pozisyonuna göre evlerinde iş yerlerinde radyo başında bekleyen dünya vatandaşları kendi dillerindeki program saatlerini ezberlemişlerdi. Sovyetlerde bu propaganda radyo yayınlarına Doğu Avrupa istasyonlarından çok dilli olarak cevap verirdi. Bunun bir örneğini yayınlamıştım. Varşova radyosundan ünlü şair Nazım Hikmet Türkçe bir konuşma yapmıştı. .Daha önce yayınlamıştım.

Türkiye'de Amerikan Emperyalizmi

Türkiye Amerikan Emperyalizmi ilk kez 1946 yılında tanıştı. Sovyet lider Stalin’in Türkiye den toprak istemesiyle İsmet İnönü hükümeti Amerika dan yardım istedi. Amerika ünlü uçak gemisi Missuri’yi yolladi. Amerika kendine gelmek için bir bahanede buldu. Daha önce ölüp Amerika da toprağa verilen Waşhington büyükelçisi Münir Ertegün’un cenazesini Turkiye’ye getirdi. Cenaze devlet töreni ile İstanbul Özbekler tekkesinde toprağa verildi. Missuri gemisi boğazdan geçip Karadeniz’e çıktı.

Sovyetlere göz dağı verip geri döndü. 1946 da ülkemize adım atan Emperyalizm Menderes dönemi altın çağını yaşadı. Kore’ye asker gönderme karşılığında NATO üyeliğine kabul edildik. Kominizim tehlikesinden korunurken aradan gecen 72 senede geride dejenere olmuş büyük bir insan topluluğu bıraktı .Çalışmayı, üretmeyi, düşünmeyi, sorgulamayı sevmeyen bir kitle oluştu. Artık radyoya filan ihtiyaç kalmadı. Artık içeride sadık hizmetkarlar vardı. Her zaman sorarım kendi kendime Atatürk bir 10 sene daha yaşasaydı her şey çok farklı ve güzel olacaktı.

Önceki MakaleHitit Kılıcı
Sonraki MakaleDOÇKA Makinalı Tüfek

1 Yorum

  1. MERHABA.BEN AHMET ALKAN HOCANIN ÖĞRENCİSİYİM.SAYFANIZI ÇOK BEĞENDİM.SAYFANINIZI SEVEREK TAKİP EDİYORUM.HOCAMIZ KURSTA BİZE SAYFANIZI AÇIYOR BİZDE OKUYORUZ.SAYFANIZDA VİDEOLU İÇERİKLER DE OLABİLİR.SİZLERE BİR KONU İSTİYORUM “TÜRK YAPIMI SİLAHLARI” DA YAPARSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM.SAYFANIZI ÇOK SEVİYORUM HOŞÇAKALIN 😀 <3

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz