Türkiye’deki ulaşımla ilgili olgu, görüş ve genelleme içeren bir araştırma yapınız.

0
117
Türkiye'deki ulaşımla ilgili olgu, görüş ve genelleme
Türkiye’deki ulaşımla ilgili olgu, görüş ve genelleme

Türkiye’deki ulaşımla ilgili olgu, görüş ve genelleme içeren bir araştırma yapınız. Sosyal bilgiler 6. sınıf araştırma ödevi,

Ulaşım, insanlar için şüpesiz en önemli olan şeylerden birisidir. Ulaşım olmazsa birçok şey eksik olur, örneğin ülkemizde üretilin Zeytin’in Avrupa ülkelerine taşınması ulaşıma önemli bir örnektir, eğerki ulaşım olmazsa Ekonomi başta olmak üzere birçok sıkıntı meydana gelir ve gerileme yaşanır.Ulaşımı buyüzden yaşadığımız yüzyılın en önemli yapı taşlarından birisi olarak sayabiliriz.
Olgu : 1950’li yıllara göre 2015 yılında yollar daha genişlemiş, ulaşım araçları daha modern bir yapıya kavuşmuş böylece ulaşım hızımız artmıştır.
Görüş : Ulaşımın son yıllardaki hızlanmasının nedeni araçların modernleşmesi ve bunun sonucunda yolların daha geniş yapılmaya başlanması, otoyolların, çevreyollarının yapılması tüm bunların sonucunda da ulaşım hızımızda meydana gelen ciddi artışlar oluşmuştur. Bu durum da yaşam standartlarımızı artırmıştır.
Genelleme : Değişen ve gelişen dünya ile birlikte ulaşımımız arttı, ürettiğimiz ürünleri pazarda daha çabuk satabilecek konuma geldik ,seyahatlerimiz hızlandı, Ankara – İzmir arası uçakla 50 dakikaya indi dolayısıyla hayatı daha hızlı yaşamaya başladık, ancak tüm bunların yanında bazı şeyleri olumlu yönde etkilerken bir yandanda dünyayı havayı kirletmeye başladık, günümüzde kullanılan araçların egzoslarından çıakn dumanlar ile günden güne dünyamızı kirletiyoruz. Kısacası, ulaşımın hızlanması insan hayatında bazı olumlu gelişmelere neden olmuştur, ancak bunun yanında da bizi olumsuz yönde de etkilemiştir.
Ulaşımın hızlanmasının olumlu mu yoksa olumsuz bir durum mu olduğuna siz karar verin.
Ulaşım olmazsa veya kısıtlanırsa bir yerden bir yere seyahat edemeyiz, böylece ürettiğimiz ürünleri diğer pazarlarda satamayız

Önceki MakaleMahkemelerde avukatların yaptıkları savunmalar nasıl olmalıdır
Sonraki MakaleÇok Gezen mi Bilir Çok Okuyan Mı?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz