Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan Mı?

0
474
Çok gezen mi bilir çok okuyan mı
Çok gezen mi bilir çok okuyan mı

Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan Mı?Tartışınız.

Şimdi öncelikle bu soruya daha net bir cevap bulabilmek için hangi gezen? Hangi okuyan ? diye bir cevap vermek gerekir. Yani kişi araştırmacı mı ? Meraklı mı ? Buna bağlı olarak kişinin araştırmacı ruhu ve meraklı olması onu zaten bilgili bir kişi konumuna getirecektir.

Fakat benim şahsi görüşüm; gezen bilir.. Bir olayı ele alalım.. Mesela Çanakkale’deki şehitlik olsun konumuz, 25 yaşında aynı özelliklere sahip 2 kişi olsun birinin adı Ahmet diğerinin Mehmet ,Ahmet Çanakkale’yi kitaptan okusun , Mehmet de gezi amaçlı gidip Çanakkale’de birebir şehitlerin anıtını ziyaret ettin, Ahmet’in kitaptan okuduğu herşeyi birebir Mehmet gidip görsün.

Netice olarak benim şahsi fikrim, gezen kişi yani Mehmet bir ömür boyu bu olayı unutmaz. Çünkü birebir herşeyiyle görmüştür, hissetmiştir, dokunmuştur mezarlığa, kurşunları görmüştür, irkilmiştir, tüyleri diken diken olmuştur. Rehberin anlattıkları karşısında hemen yanında askerlerin mezarları vardır… Vs…

Diğer arkadaşımız kitaptan okuyan ise, nekadar kendini olaya verirse versin, asla gidip gezen gören Mehmet gibi olmayacak, Mehmet’in yaşayarak hissettiği duyguları hissedemeyecektir. Dolayısıyla Çok gezen kişi olayın içine daha çok dahil olduğu için belleğinden ömür boyu silinmeyecektir.

Önceki MakaleTürkiye’deki ulaşımla ilgili olgu, görüş ve genelleme içeren bir araştırma yapınız.
Sonraki MakaleSınavlarda başarılı – başarısız olduğunuz zamanki duygularımız

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz