Turunçgiller nelerdir, Turunçgiller nerede yetişir

1
905
mandalina

Turunçgiller neler, Turunçgiller nerede yetişir, turunçgillerin yetiştiği iklimler nelerdir.

mandalina

TURUNÇGİLLER

Akdeniz iklimine ait bir bitki türüdür. Yani yazları sıcak kışları ılık ve yağışlı geçen her yerde turunçgiller üretimi yapılabilir.

Ayrıca turunçgiller soğuk havaya dayanıklı olmadığı için denizden uzak iç kesimlerde turunçgiller tarımı yapılamaz. Çünkü denizden uzak iç kesimlerde karasal iklim görüldüğü için iklim koşulları Turunçgil yapmaya müsait değildir.

Turunçgiller üretiminin %90 lık bir bölümü Akdeniz kıyılarında yapılır. Akdeniz ikliminin görüldüğü ege kıyılarında da turunçgil üretimi yapılabilmektedir. En çok Akdeniz bölgesinde, 2. olarak ise Ege bölgesinde üretimi mümkündür.

Turunçgiller için özel bir durum vardır, Rize’de Fön rüzgarlarının etkisiyle Turunçgiller üretimi az da olsa yapılabilmektedir. Normalde Karadeniz iklimi Turunçgiller üretimine uygun bir iklim değildir, ancak fön rüzgarlarının etkisi ile birlikte burada küçük bir bölümde Turunçgiller üretimi yapılmaktadır.

TURUNÇGİLLER NELERDİR?
Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi ürünlere turunçgiller adı verilmektedir.

Bu meyveler turunçgiller denilince akla ilk gelir ancak turunçgiller denilmesindeki temel sebep, özünün turunç dan gelmesidir. Turunç adlı bir meyvenin özü oluşur, buna ne aşılarsanız o meyve çıkar, yani portakal aşılarsanız portakal, limon aşılarsanız limon olur. Mandalina aşılarsanız mandalina, greyfurt aşılarsak da greyfurt olmaktadır. Bu yüzden turunçgiller adı verilir.

Önceki MakaleFındık nerede yetişir, fındığın ekonomideki yeri
Sonraki MakaleBuğday en çok hangi bölgede yetişir

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz