Ulaşım teknolojisinin ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere etkisini açıklayan bir kompozisyon

0
112

Ulaşım teknolojisinin ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere etkisini açıklayan bir kompozisyon yazınız.

Ulaşım günümüzde gerek ulusal düzeyde gerekse uluslararası düzeyde oldukça hızlı akmaktadır. Ulaşımın gelişmesi ile birlikte ulaşmak istediğimiz yere anında varabiliyor, ulaştırmak istediğimiz ürünleri belirli bir bölgeye anında gönderip o bölgede pazarlayabiliyoruz.

Ulaşımın bu denli hızlı olması Dünya’yı küresel bir hale getirdi, Küreselleşme ile birlikte artık insanlar farklı toplumlara ait ögeleri kendi ülkelerinde görebilmekte ve kullanabilmektedir. Hal böyle olunca artık insanlar pek çok şeyi kolay şekilde elde etme şansına sahip oldu. Kolay elde eden insan yaşamı hızlandı, eskiden bir yerden bir bölgeye hayvanlarla 30,40 günde sağlanan ulaşım günümüzde uçakla birkaç saat içinde sağlanmaktadır.

Bu elbette ekonomik anlamda ülkelerin birbirlerini etkilemelerine sebep oldu, yani belli bir ülkede yaşayan insanlar artık gezme amaçlı bile olsa farklı ülkeleri farklı yerleri gezip görme ihtiyacı hissetti hal böyle olunca gidip gezme sırasında pek çok para harcayarak gittiği ülkenin ekonomisini canlandırdı.

Farklı bir açıdan bakacak olursak, ülkemizde üretilen bir ürünün farklı bir ülkeye pazarlanması ve buradan elde edilecek olan gelirin ülke içine girmesi ülkemizin ekonomisinin canlanması anlamına da gelmekteydi, ülkemizde üretilip ülke içine ve başka ülkelere pazarlanan çeşitli firmalar mevcuttur bunlardan en bilindik örneği; Vestel, ülker, Arçelik gibi firmaların yanında adını bilmediğimiz pek çok inşaat firması uluslararası düzeyde ciddi yerlere gelmiştir.

 

Önceki MakaleDünyadaki su kaynaklarının ne kadarını canlılar kullanır?
Sonraki MakaleEkonomik ilişkilerde kullanılan iletişim ve ulaşım teknolojisiyle ilgili bildiğiniz sözcükler

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz