Üniversite kayıt için gerekli belgeler, evraklar 2013-2014

0
121

Üniversite tercih sonuçları merakla bekleniyordu artık herşey açıklandı şimdi 2.tercihler yapılacak, üniversite kayıt tarihlerinin ardından boş kalan kontenjanlar ek tercihler ile doldurulacak.

Üniversite kayıt için gerekli belgeler ve evraklara bu yazıda ulaşabilirsiniz değerli ziyaretçiler, 2013-2014 üniversite kayıt için istenen belgeler evraklar.

1. Kayıt İçin Gerekli Belgeler
Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet
belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (metem programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri
ösys ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr ınternet adresinde görülebilecektir.
Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya yükseköğrenim kredi ve yurtlar kurumuna başvurmaları gerekmektedir.
anadolu üniversitesi merkezi açık öğretim programlarını kazanan adayların, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için anadolu üniversitesi rektörlüğüne başvurmaları gerekmektedir. 
kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ösym tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.
2. Kayıtla İlgili Önemli Hususlar
Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir. posta ile kayıt yapılmaz.
Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmez. ancak aslının getirilmesi suretiyle üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir.
Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.
Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.
Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.
Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.
2012-ösys sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır.ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi halinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

Önceki MakalePOMEM 2012 başvuru tarihleri
Sonraki MakaleFenerbahçe Raul Meireles kimdir, attığı goller video

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz