Varlık fonu nedir? Ne işe yarar, ne demektir?

0
124

Varlık fonu ne demek, varlık fonu nedir, ne işe yarar?

Son yayınlanan KHK ile pek ço kamu kuruluşunun hazineye ait hisseleri varlık fonuna devredildi, bununla birlikte vatandaşların kafasında varlık fonu nedir? Soruları merak edilmeye başlandı bu yazıda varlık fonunun ne olduğu konusunda fikir sahibi olacağız.

Varlık fonu nedir? anlamı nedir
Varlık fonu nedir?

VARLIK FONU NEDİR?

50 milyon lira olan kuruluş sermayesi Özelleştirme Fonu’ndan karşılanan Türkiye Varlık Fonu’nu temsil eden paylar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait ve şirketin hisse senetleri nama yazılı olacak.
En az 5 kişiden oluşan Türkiye Varlık Fonu, yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile genel müdürü Başbakan tarafından atanıyor ve atanacak yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürün ekonomi, finans, hukuk, maliye ve bankacılık alanlarından en az birinde, 5 yıldan az olmamak üzere tecrübe sahibi olması şartı aranıyor.

HANGİ FİRMALAR VARLIK FONUNA DEVREDİLDİ?

Milli Piyango, at yarışları, Ziraat Bankası, BOTAŞ, Borsa İstanbul, THY ve Halk Bankası gibi pek çok önemli kurum varlık fonuna devredildi.

Varlık fonu nedir

VARLIK FONU NEDİR?
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi hocası Prof. Dr. Yalçın Karatepe Türkiye Varlık Fonu’nun ne olduğunu anlattı.

Önceki MakaleMaddelerin taneciklerin en hızlı olduğu hal
Sonraki MakaleGüzel ya da kötü kokulara örnek verelim

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz