Yağlar Ne İşe Yarar Hangi Besinlerde Bulunur

4
129

yağlar ne işe yararYağlar, Kalori miktarları karbonhidratlara oranla çok yüksektir. 1 gram yağ yaklaşık 9 kalori kazandırır. Ayrıca besinlere verdiği lezzet açısından da önemlidir.

Yağlar suda erimezler; eter, kloroform, benzen ve aseton gibi çözücülerde eriyen organik bileşiklerdir. Besinlerdeki yağlar doymuş ve doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bunların birbirlerine oranı yağların cinsini oluşturur. Örneğin zeytinyağı aşın doymamış yağ asididi-dir. Margarinler ise hidrojenle doyurularak katılaştırılırlar. Böylelikle yağın bileşimindeki doymuş yağ asitleri oranı artırılmış olur, Yağlar kökenleri açısından da bitkisel ve hayvansal olmak üzere iki gruba ayrılır. Vücutta yağlar çeşitli biçimlerde bulunur. En yaygını trigliseritlerdir. Trigliserit molekülündeki bir yağ asidi yerine fosfor ve azotlu bileşik girerse fosfolipidler oluşur.

Fos-folipidler özellikle beyinde ve sinir dokusunda çok boldur. Ayrıca bunlar yağların ince bağırsaktan emilmesine ve kanda taşınmasına yardımcı olurlar. Yağlar dolaşımda proteinlere bağlanarak dolaşırlar ve lipoprotein adını alırar. Kanda yer alan bir başka madde de kolesterindir ve bunun da oluşumunda karbonhidrat ve proteinlerin yanında yağların da rolü vardır. Bu madde sağlık için bazen tehlikeli olmakla birlikte steroid hormonlar ve D vitamini sentezi için gereklidir.

Önceki MakaleBelçika Hakkında Kısa Bilgi
Sonraki MakaleKarbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar

4 Yorum Yapıldı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz