YGS- LYS Ek Yerleştirmeler Ne Zaman Yapılacak 2014 ?

0
104

osym dgs sinaviYGS- LYS Ek Yerleştirmeler Ne Zaman Yapılacak 2014 ? Ösym ek tercihler nezaman yapılır, ek kontenjanlar nezaman açıklanır,

Ösym tarafından yapılan YGS ve LYS sınavlarının ardından adaylar tercihlerini yaptılar ve bazı öğrenciler üniversitelere yerleştiler, bazıları ise yerleşemediler, işte yerleşemeyen bu öğrenciler için tekrar bir şans olarak bilinen, yani 2. bir yerleşme umudu olan ek yerleştirmeler 2014 yılı nezaman yapılacak ?

Ek yerleştirmeler,  üniversiteye ilk tercihlerde yerleşen adayların kaydını bazılarının yaptırmaması sonucunda meydana gelen kontenjanlara ek kontenjan adı verilmektedir.

Ek kontenjan nedir ? 

Örnek olarak ;

Ali, Ahmet, Mehmet, Sevda

üniversite tercihlerini yaptılar ve 3 kişi ilk tercihlerde yerleşti, sevda ilk tercihlerde yerleşemedi. Sevda ek tercihleri bekleyecek ;

Buna göre Ali, Ahmet ve Mehmet üniversite kayıt tarihlerinde Ali kaydını yaptırdı, Ahmet yaptırdı, Mehmet ise bilinmeyen bir nedenle kazandığı bölüme kayıt yaptırmadı.

Şimdi bu durumda mehmet’in yerine herhangi başka bir aday ek tercihlerden alınacak. Yani ek kontenjan açılmış oldu.

Mini bir tercih sistemi işleyişini sizlerle anlatmak istedim, ek tercihler bu şekilde yapılmaktadır.

Ek tercihler nezaman 2014

Üniversite kayıt tarihlerinden sonra kayıt yaptırmayan adayların oluşturacağı boş kontenjan, yani ek kontenjanlar ve ek tercihler kayıtlardan sonra belli olacaktır.

Önceki MakaleRusçuk Yaranı Nedir ? Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleDGS Tercihlerde Sıralama Mı Önemli Puan Mı ?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz