Yılbaşı kutlamak günah mı

0
428

Yılbaşı kutlamak günah mı? Yılbaşı kutlamak ile ilgili bilgiler,

Yılbaşını kutlamak bizim kültürümüzde olmayan bir gelenektir, Hristiyanlar için; Noel adı verilen Hz. İsa’nın doğduğu zaman olan tarih ile yılbaşını birleştirip partilerle kutlandığını biliyoruz. Hz. İsa peygamberin doğumunu içkilerle kutlanmasının aslında dini açıdan tezat bir durum oluşturduğunu görüyoruz. Hz. İsa içkiyi istemezdi, tacizi istemezdi, kötü ve olumsuz örnek oluşturacak davranışları istemezdi neticede Hz. İsa bir peygamberdi. Dolayısıyla Batı kültüründe var olan Noel adı altında Hz. İsa’nın doğumu ile yılbaşını birleştirip kutlamalar partiler düzenlenmektedir. Bu kutlamalar ve partiler bizim gelenek ve göreneklerimize aykırı olduğunu söyleyebiliriz.

noel bayramı ve yılbaşı kutlamak caiz midir
noel bayramı ve yılbaşı kutlamak caiz midir

Hz. İsa’nın doğumu kutlanmalıdır ancak, viskilerle, çılgınlıklarla, bu denli olumsuz örnek oluşturan davranışlarla kutlamamak gerekir.

Yılbaşı eğlencesi ile Noel Bayramı bibirinden farklıdır, yukarıdaki da anlattığımız gibi ;
Noel: Hz. İsa’nın doğumu dolayısıyla yapılan bayram,
Yılbaşı : Yine Noel bayramının devamı olarak yeni yıla girerken yapılan eğlencedir.

Hristiyanlar bunu birleştirir ve bu tarihlerde uzun süreli bir izne çıkarlar ve bu tarihler boyunca kutlamalar, bayramlar ile partiler eşliğinde bunu doyasıya kutlarlar.

Noel bayramının devamı niteliğinde olan yılbaşı eğlencesinde, onlara benzememek için evimizde kutlamalar, süslemeler yapmak caiz değildir. Eğer eğlenir, çamlarla süsleyip, onlar gibi davranırsak bu onlara benzemek anlamına gelir, bizim gelenek, görenek ve kültürel yapımıza aykırıdır.


Noel bayramı ve Yılbaşı ile ilgili görseller

Noel bayramı ve yılbaşı kutlamak günah mı
Noel bayramı ve yılbaşı kutlamak günah mı
1
2
3
Önceki MakaleBuz, 0 °C’den daha soğuk olabilir mi?
Sonraki MakaleResimli Yılbaşı kutlama mesajları

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz