Zorunlu dersi tek ders sınavına bırakma

0
171

Zorunlu, alıp veremediğim dersi tek ders sınavına bırakma, zorunlu dersi tek ders sınavına nasıl bırakabilirim.

Zorunlu olarak aldığınız ve başarısız olduğunuz bir dersi tek ders sınavına bırakmak çoğu üniversite yönetmeliklerine aykırı bir davranıştır, üniversite yönetmeliklerine genellikle öğrencinin başarısız olduğu bir ders varsa bir sonraki yakıt yenilemelerinde ilgili dönem için alttan olan zorunlu derslerini alması hedeflenir.

Ancak benim başıma gelen yaşadığım bir olayı sizlere anlatayım, sizde aynı şekilde deneyin eğer başarabilirsiniz, alıp veremediğiniz dersi tek ders sınavına bırakabilirsiniz.

TEK DERS SINAVI NEDİR : Öncelikle bunu yapmak için tek ders sınavı nedir kimler girebilir bunu iyice kavramak gerekir. Tek ders sınavına girebilmek için zorunlu bir dersi alıp başarısız olmanız şartı aranır (devamsızlıktan kalanlar tek ders sınavna giremez).

Çoğu üniversite yönetmeliğinde öğrencinin tek ders sınavına girebilmesi için son sınıf dersi olması gibi bir ifade yer almaz, yani buna göre öğrenci 2. sınıfta aldığı bir dersten başarısız olması durumunda, 3. sınıfta bu dersi almayabilir, 4. sınıfta da aynı şekilde almayıp tek derse bırakabilir, ancak üniversite sistemleri buna genellike izin vermez.

Şimdi arkadaşlar, benim başıma ilginç bir olay geldi, ben DGS ile geçiş yaptım, çok az dersten muaf oldum DGS ile gelen diğer arkadaşlar 82, 70 AKTS ile muaf olurken ben sadece 44 AKTS ‘den muaf edildim.

Bu sebepten dolayı almam gereken dersler her dönem maximum seviyesinde olmalıydı ki 2 yıl içinde okulu bitirebileyim. Bu sebepten dolayı her dönem okulun izin verdiği en yüksek AKTS ‘yi aldım. Geçemediğim dersler oldu, son dönem okulu bitirebilmem için önceki dönem alıp başarısız olduğum bir dersi tek ders sınavına bırakıp, yerine seçmeli bir ders almam gerekiyordu.

Ders kaydı sırasında sistem benden zorunlu dersleri almamı istedi aldım, ders ekle çıkar haftasında danışman hocadan rica ettim, zorunlu dersi çıkardım yerine seçmeli bir ders eklettim. Sonuç olarak tek ders sınavında bu dersi verebilirsem +5 AKTS açığım kapanacaktı.

Öğrencilere sistem üzerinden bunu yapmalarına izin verilmiyor ancak danışman onayıyla bazen yapılabiliyor. Ancak bu durum yönetmeliğe aykırı bir durum, danışman hocayla açık açık herşeyi konuşun, size yardımcı olmak isterse yapar, mezuniyet aşamasındaki arkadaşlar için geçerli bu anlattıklarım.

Şimdien iyi şanlar diliyorum..

 

Önceki MakaleIşığın yansıması hangi kurallarla gerçekleşir
Sonraki MakaleDevamsızlıktan kalan tek ders sınavına girebilir mi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz