2. el araç alımında izlenecek yol

1
124
2. el araç alımında izlenecek yol
2. el araç alımında izlenecek yol

2. el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir, 2. el araç ruhsatı nasıl ve ne zaman çıkartılır, 2. el araç alımında izlenecek yollar, 2. el araç alırken izlenecek yol,2. el araç alırken notere gitme aşaması, 

2. el araç alım satım işlemlerine uzak olanlar için sizleri bilgilendirmek, varsa eğer heyecanınızı biraz olsun yatıştırmak adına bu işlemin sanıldığı kadar da zor olmadığını anlatmak istedim.

2. El bir araç buldunuz bu aracı öncelikle araç başında pazarlık yapılır, fiyatta anlaşılduktan sonra aracı satın alacak olan kişi sanayiye göstermeye götürür yada ustasıyla geldiyse orada kontrol işlemi gerçekleşir.

Sanayide önce motor ustasına gösterilir usta motorun durumunu, üfleme olup olmadığını, mekanik aksamını, aracı güzelce kontrol eder,  onay alındıktan sonra boya olup olmadığı ve değişen parçalar anlaşılmak üzere kaporta ustasına gidilir. kaporta ustası da aracın boyalı ve değişen parçalarını söyler..

(bu işlemlerle uğraşmak istemezseniz direk expertize sokabilirsiniz, expertiz sonucunda boyalı, değişen, motor durumu gibi pek çok bilgi rapor halinde sunulur)

Bu işlemlerden sonra notere gidilir ve satış işlemi için sıra alınır, satıcı ve alıcının kimlik fotokopisinin yanında bulunması gereklidir, noterde satış işlemi sırasında para alışverişi gerçekleşir..

Başka da bir işlem kalmamıştır. Hayırlısı olsun.

Araç satanlar için dikkat edilmesi gerekenler (satıcılar için)

Aracı satan kişi yani satıcı sizseniz hangi maksatla olursa olsun paranızın tamamını almadan notere gitmeyin, vekalet falan vermeyin, paranızı elinize alın noterde ondan sonra satışını adamın üstüne verin. Yani birinci dereceden akraba, çok samimi dost, arkadaş yani güvenebileceğiniz birileri olmadığı sürece kesinlikle kurallarınız ve çizgileriniz net olsun..

Geçen gün şahit olduğum bir olayda adam vekalet vermiş sanırsam paranın bir kısmını da almış, vekalet verdiği şahıslar aracı kaçırıyor ve adam pazartesi günü saat 8 de n

Önceki MakaleVeda Hutbesi Hakkında Kısa Bilgi
Sonraki Makale2. El Araç Alım-Satım Noter Masrafları 2016

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz