Abdülkadir Meragi Hayatı, Eserleri

0
419
abdülkadir meragi kimdir, eserleri
abdülkadir meragi kimdir, eserleri

Abdülkadir Meragi Hayatı, hakkında kısaca bilgi, eserleri nelerdir,

ABDÜLKADİR MERAGİ
XV. yüzyılın başlarında yaşamış ünlü bir Türk musiki üstadıdır. Musiki üzerine bilgi gücünden ütürü hoca sesinin güzelliğinden dolayı da güvende diye anılırdı. Doğum yeri Azerbaycan’ın Meraga kasabasıdır. Musiki eğitimini babası Gıyasüddin-i Gaybi’den almıştır. Önceleri Tebriz’de Hüseyin ibni Şeyh Üveys’in ardından Sultan Ahmet Celâyirî’nin yanında bulunmuştur.

Timur’un Azerbaycan’ı eline geçirmesiyle sultanla birlikte Bağdat’a kaçmıştır. Timur kısa bir süre sonra ordularıyla Bağdat’a da girmiş ve Bağdat’ta bulunan çeşitli bilim adamlarım ve musiki ustalarını Semerkant’a toparlayıp götürmüştür.

Abdülkadir Meragi de o sıra bu götürülenler arasında bulunuyordu. Abdülkadir Meragi. Timur’un ölümüyle, dördüncü oğlu Şahruh’un maiyetine girmiştir.
Musikinin kuralları üzerine yazdığı kitabı «Cami-ül Elhan» ı Şahruh’a sunmuştur (1415). «Cami-üI-Elhan» dan başka «Makasid-ül-El-han» «Fevaid-i Aşere» ve «Serh-i Kitab-ül-Ed-var» adlı eserlerini yazmıştır. Farabî ve İbni Sina’nın ardından Doğu müziğinin üçüncü büyüğüdür. 1434 yılında ölmüştür.

Önceki MakaleCirit Oyunu Günümüzde Neden Sıklıkla Oynanmıyor
Sonraki MakaleGeleneksel Türk spor ve oyunlarının günümüzde de devam etmesi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz