Abdurrahman 1. Bin Muaviye Kimdir, Hayatı

0
271
Abdurrahman bin muaviye kimdir
Abdurrahman bin muaviye kimdir

Endülüs Emevi devletinin kurucusu ve ilk hükümdarıdır.Şam emevilerinin onuncusu Hişam’ın da torunudur. 750 yılında Abbasiler, Şam Emevilerinin egemenliğine son verip yönetimi ellerine geçirince, kurulan yeni devletin ilk icraatı Emevilerin katliamı olmuş, o günlerde de Abdurrahman, Fırat ırmağı yöresinde bir köye sığınıp uzun süreler orada saklanmış ve bu katliamdan kurtulabilmiştir. Ortağın yatışmasından sonradır ki, saklandığı köyden ayrılmış, Mısır üzerinden Kuzey Afrika’ya 755 yıllarında da Endülüs’e çıkanları yenmiş ve hepsine egemen olmuştur.

Bir yıl sonra (756) Emevilerin Endülüs kolunu kurup Cordoba (Kurtuba) ya yerleşmiştir.

Şam emevilerinin tersine olarak, Abburrahman egemen olduktan sonra kendine <halife> dedirtmemiş, <melik> diye anılmaya uygun görülmüştür. İyi, hakçıl bir yönetim kurmuş, Berberilerden düzenlediği bir paralı orduyla ayaklanmaların önünü almıştır. Egemenliği sırasında Avrupa’nın en güçlü kişisi Charlemagne ile bile boy ölçüşebilecek bir çizgiye gelmesini başarmıştır. Abbasi halifesi Mansur’un ordusunu büyük bir yenilgiye uğratmış, otuz iki yıl hükümdar kalmıştır.

Yönetimi sırasında bilimden yana olmuş, bilim adamlarını korumuş, ülkesini imar etmiş, altı yüz bin ciltlik bir kitaplık kurmuştur.

 

Önceki MakaleAbdullah Zühtü Kimdir, Hayatı, Eserleri
Sonraki MakaleAnne ve babanızdan geçmişte oynadıkları oyunlarla ilgili bilgi edininiz

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz