(Afşarlar) Avşarlar Boyu Kimdir, Tarihi

0
266

(Afşarlar) Avşarlar Boyu Kimdir, Tarihi hakkında bilgi, nereden gelmişlerdir,

Avşarlar

Oğuzların 24 boyundan biridir. Avşarlara günümüzde Türkiye, İran ve Afganistan’da raslanmaktadır. Afşar kelimesinin Oğuz Han’ın torunu Avşar, Avşı yada Avuşar’dan geldiği söylenir.

İran Avşarları : Bunlar Huzistan, Kuh giluye,  Kazerun, Urmiye olmak üzere dört temel kola ayrılır. Afşarların safevi devletinin kuruluşunda önemli rolleri oldu. Bugün tümü şii olan İran afşarlarının bir kısmı göçebedir; bir kısmı da şehir ve köylerde oturmaktadır.

Suriye ve Anadolu Afşarları : XI. yüzyılda Selçuklularla beraber gelen Türkmen boyları arasında, Suriye ve Anadolu’ya yayılmışlardır. Afşarlar, özellikle zengin ailenin saltanatı sırasında daha sonraki devirde, Haçlı ve Moğol akınlarına karşı Türk ordularının güçlenmesine yardımcı oldu.

Suriye’den Güney Anadolu’ya geçen Afşar boylarının XIII. yüzyıla, başka Türkmen boylarıyla birleşerek Karaman beyliğini kurduğu sanılır.

Katip Çelebi, Halep türmenlerinden söz ederken Afşarların da Türkmen olduğunu, Caber yöresine yerleşerek Receboğulları adını aldığını söyler.

Bütün Türkiye’ye yayılmış durumda olan yarı göçebe Afşar oymaklarına günümüzde Maraş, İçel, Kayseri ve Çukurova’da raslanıyor.

Yurdumuzun birçok yerinde Afşarların yerleşmiş olduğunu bu bölgelerdeki Afşar köylerinden anlamaktayız. Bunların sayısı 44’tür. Ankara, Bolu ve Sivas’ta beşer, Kastamonu’da dört, Konya’da üç, Kayseri’de iki Afşar köyü vardır.Geri kalan 20 köy yurdun çeşitli bölgelerindedir.

Önceki MakaleAfrodit Nedir? Ne Demektir?
Sonraki MakaleKahramanmaraş – Afşin Hakkında Bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz