Ahiler ve Ahilik Hakkında Bilgi

0
233

Ahiler ve Ahilik hakkında bilgi, ahilik nedir, ahiler nedir, anadoludaki ahiler
Abbasi halifelerinin 34.sü olan Nasır Li-Dinillah’ın meslek haline getirdiği,Anadolu’da yardımlaşma ve el açıklığı temeli üzerine kurulmuş zaman zaman siyasal etki gücüne de sahip yaygın bir halk birliğidir.
Ahi Arapçada kardeş anlamına gelmektedir. Ahilik İslamcı bir tarikat olmakla beraber, özellikle Türk toplumu arasında el açıklığı, yoksul ve kimsesizlere yardım etme, zorbalığa uğramışları korumak gibi toplumsal ve insancıl işleri yürüten bir dernek durumuna da yükselmiştir. Selçuklular döneminde gelişen Ahiler, hükümdarların koruyucusu olmuş, daha sonra esnaf kuruluşlarını koruyup onlara sırt vermiştir.
Sıkı bir disiplin altında yaşayan Ahiler, zorbaları yok etmeyi, yabancılara konuklara yardımı bir ödev bilirlerdi.Yeri geldiğinde Ahiler hükümetlere bile yardımda bulunmuşlardır.
Ahilerin sürekli olarak bellerinde bir kama bulunur, şalvar giyerlerdi. Başlarında da büyük bir serpuş, taşırlardı.
Serpuşların tepesine 70cm uzunluğunda beyaz bir şerit geçirilirdi. Ahiler her türlü törenlere mutlaka silahlı olarak katılırlardı. Hem Selçuklular devrinde hem de Osmanlı devletinin kuruluş yıllarında büyük hizmetleri dokunmuş, yönetim gücünün zayıf düştüğü anlarda Sivas ve Ankara illerini ahiler yönetmişlerdir. Anadolu’nun birliği sağlandıktan sonra siyasal rollerine gereklilik kalmamış, Ahiler de iyilikçi eylemlerine dönmüşlerdir.
Ahiler arasında pek çok ünlü müderris, kadı ve Mevlevilerin de bulunması Ahiliğin çağın aydınları arasında da ilgi gördüğünü gösterir.
İbni Batuta’ya göre, Ahiliğin Rafizilikle herhangi bir ilişkisi yoktur. Çünkü Ahiler sürekli olarak yapıcı ve olumlu eylemlerden yanadır.

Önceki MakaleAhi benli hasan kimdir hayatı, biyografisi
Sonraki MakaleYunan kahramanı ahileus hakkında bilgi

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz