Yunan kahramanı ahileus hakkında bilgi

0
115

Yunan kahramanı ahileus kimdir, kısaca bilgi, kısaca özet bilgi,
Yunan kahramanı ahileus
En ünlü yunan kahramanlarından biridir. İlyada’da yer alan kişilerin başında gelir. Kendisine gösterilen dinsel saygı konusunda fazla bilgi yoktur. Sadece Elisli kadınların her yıl Ahileus’un boş mezarı etrafında anma töreni düzenledikleri bilinmektedir. Bu ünlü kahramana ait efsanenin en önemli bölümleri şöyle özetlenebilir.
Ahileus ölümlü olan Peleos ile ölümsüz deniz perisi Tetis’ten dünyaya gelmiştir. Eğer annesi çocuğa büyülü bir eylem uygulayabilseydi o da ölümsüzlük kazanacaktı. Bu eylem bir anlatışa göre çocuğun ateşe, başka bir anlatışa göre de, efsanevi stiks ırmağına daldırılmasıydı. Ne varki, Ahileus ölümsüzlük kazanamamıştır. Çünkü annesi kendisini ırmağa daldırırken topuğundan tutmuş, vücudunun su dışında kalan kısmı ölümsüzleşmiştir. Homeros’un çoğu kez hızlı ayaklı diye bahsettiği Ahileus,ölümsüzleşme fırsatını bulamadıktan sonra ilginç bir eğitimden geçmiştir. Dağları kaplayan ormanlarda yarı at yarı insan Kiron tarafından eğitilmiştir. Ahileus’un kahramanlık yoluna girişi, yani tecrübesiz bir delikanlının usta bir savaşçı haline ulaşması olayı da ilginçtir.
Anası Tetis, oğlunu savaş tehlikesinden korumak için, kadın kıyafetine sokara Skiros kralı Lukomedes’in kızlarının yanına gönderir. Troya savaşı başlayınca Odisseus, Ahileus gibi bir yiğidin de orduya katılmasını sağlamak için, satıcı kılığına girip Lukomedes’in sarayına gider, Kadınların yanına alınır.
Kadınlar arasında bulunan Ahileus’un gözleri malların içine kurnazlıkla gizlenmiş silahlara takılır. Dayanamayıp kimliğini belli eder, Böylece Troya savaşına katılır. Ahileus, Troya savaşı sırasında büyük yararlıklar göstermiştir. Fakat asıl ününü özellikle Agamemnon ile çatışmasına ve bunun felaketli sonuçlarına borçludur.
Bu sonuçlar İtalya’da anlatılan olayları meydana getirir, Briseis adlı bir cariyeyi haksız olarak elinden aldığı için, Yunanlıların komutanı Agamemnon’a kızan Ahileus, savaş meydanını terk eder. Dostu Patroklos çarpışmalarda Ahileus’un silahlarını ve yerini alır. Fakat Hektor tarafından öldürülür. Patroklos’un öcünü almak için Ahileus savaş alanına döner Hektor’a meydan okur, onu öldürür. Kendisi de Paris ya da tanro Apollon tarafından öldürülür.

Önceki MakaleAhiler ve Ahilik Hakkında Bilgi
Sonraki MakaleHukuki işlemlerde Ahlak ve Ahlaka aykırı muameleler

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz