Ahmet Fehim Kimdir, Hayatı hakkında bilgi

0
101

Ahmet Fehim Kimdir, Hayatı hakkında bilgi,

1856-1930, İlk tiyatro sanatçılarımızdan Ahmet Fehim (Efendi) İstanbul’da, Üsküdar’da doğmuştur. Öğrenimi kısa sürelidir, Tophane fabrikasına girmiş ve tornacılık öğrenerek sanayi mektebi torna öğretmenliğine geçmiştir.

Yirmi yaşlarındayken tiyatroya ilgi duymuş, ilk olarak Gedikpaşa tiyatrosundaki bir çeviri oyun olan Sağırlar oyununda sahneye çıkmıştır.

O günlerin en ünlü sahne sanatçısı Fasulyaciyan, genç Ahmet Fehim’le yakından ilgilenmiş ve ondaki yeteneği görerek yanına almış ve Bursa’ya götürmüştür. Ahmet Fehim, Bursa’da vali Ahmet Vefik Paşanın koruduğu tiyatroda Moliere çevirilerinde oynamış ve çarçabuk üne erişmiştir.

Fakat Ahmet Vefik Paşanın Bursa’dan ayrılmasıyla tiyatro da dağılmış, buna karşılık Ahmet Fehim, kendi başına bir tiyatro topluluğu kurarak bütün yurdu kapsayan büyük bir turneye çıkmıştır.

Her ili tek tek dolaşarak halka tiyatroyu götürmüş, sonunda Ankara’ya gelmiştir. Ankara’da bir süre kalmış, oyunculuk yapamadığı günlerde tabelacılıkla geçimini sağlamıştır. İstanbul dönüşünde önce Gedikpaşa tiyatrosunda, sonra da Mnakyan Efendinin tiyatrosunda çalışmış, bir ara kendi adına bir vodvil topluluğu da kurmuştur.

Yaşlılığına kadar bu toplulukta çalışmış, son yıllarında ise Darülbedayi’de komedi öğretmenliği yapmıştır. Büyükada’da gömülüdür.

Önceki MakaleAhmet Fakih kimdir, hayatı hakkında bilgi
Sonraki MakaleGazi Ahmet Muhtar Paşa Kimdir, Hayatı

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz