Ahmet Mithat Efendi Kimdir, Hayatı

0
117

Ahmet Mithat Efendi Kimdir, Hayatı hakkında bilgi, eserleri nelerdir,

1844-1912, Ünlü gazeteci ve romancılarımızdandır. İstanbul’da doğmuştur. Rumelili yoksul bir ailenin çocuğuydu. İlkokulu Vidin ve Rusçuk’ta, Rüştiyeyi de Nis’te bitirmiştir.
Mithat Paşa’nın Tuna valiliği sırasında vilayet mektupçu kalemine katip olarak girmiş, bir yandan yabancı dil öğrenmiş, öte yandan da çeşitli gazetelere çeşitli yazılar yazmış ve yazıcılık hayatına başlamıştır. Mithat Paşa, Ahmet Mithat Efendiyi sürekli olarak tutmuş ve korumuştur.

Valiliğine atandığı Bağdat’a Mithat Paşa ile birlikte gitmiş, orada Bağdat il gazetesi Zevra’yı kurmuş, sanat okulunda okutulacak ders kitaplarını yazmıştır.

Bağdat’tan sonra İstanbul’a gelmiş, birçok gazetelerde yazılar yazmış, daha sonra kendi başına bir basımevi kuırarak kısa ömürlü birkaç gazete ve dergi yayınlamıştır. 1873 yılında Rodos’a sürülmüş, üç yıl sonra Abdülaziz’in tahtan indirilmesiyle yeniden İstanbul’a dönmüştür. Takvim-i Vakayi ve Matbaa-i Amire Müdürlüklerinde bulunmuştur. 1878 yılında Tercüman-ı Hakikat gazetesini kurmuştur, karantina başkatipliği, Meclis’i Umur-u Sıhhiye Reis-i saniliklerinde görevlendirilmiş, meşrutiyetle birlikte emekliye ayrılmıştır.
Roman, hikaye, oyun , anı , tarih, gezi ve makale türünde sayısız eseri vardır. Başlıcaları; Hasan mellah, Hüseyin Fellah, Pariste bir Türk, Henüz 17 yaşında.

Önceki MakaleGazi Ahmet Muhtar Paşa Kimdir, Hayatı
Sonraki MakaleHücrenin Yapısı Nasıldır?

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz