Akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri

0
270

Akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri, Akdeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri nelerdir.

AKDENİZ BÖLGESİ – TARIM

İklimine genel olarak baktığımızda yazları sıcak ve kurak, kışların ılık ve bol yağışlı geçtiğini görürüz yani Akdeniz bölgesinin iklimi tarım yapabilmeye son derece müsait bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Akdeniz bölgesinde özellikle kıyı kesimler tarıma daha elverişli bölgelerdir. Yani bu bölgeler tarımsal üretimin büyük çoğunluğu kıyı şeridinde yapıldığını söyleyebiliriz, bunun sebebi Akdeniz bölgesindeki dağların kıyıya paralel uzanmasından kaynaklanır. Denizlerden gelen ılıman etki dağları aşamadığı için dağların arka yüzüne gidemez ve bu taraflarda karasal iklim görülürken deniz kıyılarında Akdeniz iklimi, bu yüzden tarım daha çok kıyılarda yapılır.

Çukurova tarımın en fazla yapıldığı yerdir, Çukurova adana sınırları içinde bulunan Türkiye için çok önemli olan bir ovadır. Türkiye’nin en büyük ve en verimli ovalarından birisidir. Akdeniz bölgesinde kış aylarının ılık geçmesi nedeniyle bu bölgede seracılık yaygındır. Seracılık Türkiye’de en fazla Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Bunun sebebi ise, kış aylarının ılık geçmesidir. Akdeniz bölgesinde yetiştirilen ürünlere baktığımızda ilk sırada turunçgiller vardır.

Mersin ve Anamur taraflarında muz, Soya Fasülyesi ve Çukurova taraflarında da pamuk üretimini oldukça sık görürüz.

Isparta taraflarında da gül üretimi yapılır.

Önceki MakaleÜlkemizde yetiştirilen tarım ürünleri
Sonraki MakaleÜlkemizde tarım faaliyetleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz