Ülkemizde tarım faaliyetleri

0
557

Ülkemizde tarımı etkileyen faktörler, Türkiye’de tarım hakkında bilgi, tarımı kolaylaştıran faktörler.

ÜLKEMİZDE TARIM

Türkiye tarımının dünya tarımı üzerinde önemli bir yeri vardır. Ülkemiz tarımsal üretimin kendisine yeten sayılı ülkelerden biridir.

Tarımsal üretimde kendi kendine yetebilen ender ülkelerden birisidir, hatta bazı tarım ürünleri fazla üretildiği için bu miktar diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Hem kendimize yetiyor hemde diğer ülkelere ürün satıyoruz.

Nüfusa baktığımızda nüfusun yarısından fazlası tarım sektöründedir. Ülkemizdeki tarım gelirlerine baktığımızda milli gelir içindeki payının oldukça büyük olduğunu görüyoruz.

Tüm bunlardan şunu anlarız, ülkemiz için tarım çok önemlidir, hatta olmazsa olmazlar arasında yer alır. Ülkemizde tarımın yapılabilmesini kolaylaştıran faktörler vardır bunlar;

Olumlu iklim koşullarının olması : Türkiye’nin orta kuşakta olmasının bir sonucudur. 4 farklı mevsimi görebilmesi vs..

Verimli toprakların olması : Ülkemizde verimli toprakların bulunması da tarımın yapılmasını kolaylaştıran diğer bir faktördür. Eğer verimli topraklar olmasaydı tarım yapmamız zor olurdu.

Su kaynaklarının bol olması : Yine bu madde de tarımsal üretimi artırır ve kolaylaştırır. Pek çok akan suyun, gölün, barajların olması tarmsal faaliyetleri artırır.

 

Önceki MakaleAkdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri
Sonraki MakaleMarmara bölgesi Tarım Ürünleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz