Marmara bölgesi Tarım Ürünleri

0
239

Marmara bölgesi Tarım Ürünleri, Marmara bölgesindeki tarım ürünleri.

MARMARA BÖLGESİ – TARIM

Marmara bölgesi gerek iklimiyle gerek yeryüzü şekilleriyle, tarım yapabilmeye çok müsaittir. Marmara bölgesinin iklimine baktığımızda, bu bölgede 3 farklı iklim tipi görüldüğünü görürüz.

Karadeniz kıyılarında karadeniz iklimi, marmara denizi etrafında ve ege kıyılarında ise akdeniz iklimi görülür, ayrıca trakya bölümünde denizden uzak iç kesimlerde ise karasal iklim görülür.

Marmara bölgesinde 3 farklı iklim tipinin görülmesi, bu bölgedeki tarım ürünlerinin çeşitli olmasını sağlamıştır. Hem karadeniz hem karasal hem de akdeniz iklimine has ürünler bu bölgede yetiştirilir.

Marmara bölgesinin yüzey şekillerine baktığımızda son derece alçal bir bölge olduğunu görürüz. Fiziki haritalara baktığımızda marmara bölgesinin yeşil renkle gösterildiğini görürüz, yeşil renk alçak olduğunu yani bu bölgenin genellikle ovalardan oluştuğunu gösterir.

Eğer bir bölge alçaksa ovalar varsa orada tarım yapabilmek daha kolaydır.

Marmara bölgesi iklim ve sulama bakımından elverişli bir bölgedir.

Sulama imkanları da bu bölgede oldukça yaygındır ve bol su kaynakları vardır. Karadeniz’e yakın bölgelerde fındık üretimi yapılmaktadır.

Güney Marmara’da zeytin yetiştirilir. Bursa, balıkesir ve çanakkale bölgelerinde zeytin üretimi yapılır, zeytin akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetiştirilir.

Trakya’da ayçiçeği üretimi yapılır.

AYÇİÇEĞİ : Özellikle trakya bölümünde yetiştirilir, en fazla üretim Marmara’nın trakya bölgesinde yapılır.

PİRİNÇ, ŞEFTALİ, ZEYTİN, FINDIK gibi tarım ürünleri üretilir.

Marmara bölgesi tarım yapmaya son derece müsait bir bölgedir.

Önceki MakaleÜlkemizde tarım faaliyetleri
Sonraki MakaleKaradeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz