Karadeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri

0
399

Karadeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünleri nelerdir, Karadenizde yetişen tarım ürünleri.

KARADENİZ BÖLGESİ – TARIM

Karadeniz bölgesinde her mevsim yağış aldığı için sulama sıkıntısı yoktur. Karadeniz ikliminin en temel özelliği her mevsim bol yağış almasıdır. Karadeniz bölgesinde yağışların büyük çoğunluğu kıyı şeridi boyunca görülmektedir.

Dağlar denize paralel olarak uzandığı için denizlerden gelen ılıman etki iç kesimlere sokulamaz. Dolayısıyla iç kesimlerde karasal iklim görülürken, Karadeniz kıyısında ise Karadeniz iklimi görülmektedir.

Tarım ürünlerinin büyük çoğunluğu, kıyı şeridinde yetiştirilir. Suyu seven mısır, fındık, çay gibi tarım ürünleri bu bölgede sıklıkla yetiştirilir.

Yaz kuraklığı isteyen pamuk gibi tarım ürünleri de bu bölgede yetiştirilemez. Çünkü pamuk olgunlaşma döneminde kuraklık ister, ancak Karadeniz bölgesi her mevsim yağışlıdır.

Karadeniz bölgesinde yetiştirilen tarım ürünlerine baktığımızda ilk sırada Çay yer almaktadır. Çay sadece Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Özellikle Rize ve çevresindedir. Fındık, tütün, pirinç ve mısır da yine Karadeniz bölgesinde yetiştirilen bir başka tarım ürünleridir.

 

Önceki MakaleMarmara bölgesi Tarım Ürünleri
Sonraki MakaleEge bölgesinde yetişen tarım ürünleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz