Akraba evliliğinin anne ve çocuk sağlığı açısından sakıncaları

1
150
akraba evliliğinin anne ve çocuk sağlığı açısından sakıncaları
akraba evliliğinin anne ve çocuk sağlığı açısından sakıncaları

Akraba evliliğinin anne ve çocuk sağlığı açısından sakıncaları hakkında bilgi, akraba evliliğinin tehlikesi, akraba evliliğinin zararları,

Akraba evliliğinin anne ve çocuk sağlığı açısından sakıncaları Nelerdir?

Aynı kandan olan kişilerin yapmış olduğu evliliğe akraba evliliği adı verilir. Akrabalık anne ve baba soyundan da gelen bir durumdur. Her iki durum da yapılan evliliklere de akraba evliliği kategorisine girer. Akraba evliliğibirçok ülkede de olduğu gibi ciddi olarak tıbbi sorun anlamına da gelmektedir. Türkiye üzerin de yapılan araştırmalara göre 1983 yılının akraba evliliği % 21.10 olarak görülmüştür. Akraba evliliği yapan kişiler de ölü doğum olasılığı normal evliliklere kıyasla 2 kat fazla olacağı gözlenmiştir. Düşük ve ölü doğum riskinin fazla olması ile birlikte yeni doğan bebeklerin de ölüm olasılığı normal toplumun yapmış olduğu evliliklerin sonuçlarına göre oldukça fazladır. Kısacası evliliklerin sonuçların da oluşan doğumlar normal bir evliliğe kıyasla 10 kat daha fazla risk taşıdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca akraba evliliği otozomal resesif ( çekinik ) ve kalıtım hastalıklarının görülme olasılığı oldukça fazladır. Yani anne ve babadan gelen genler birbiri ile aynı olduğu için bebekler de hastalıklara ve engelli bir çocuğa sebep olabilir.

Anne ve babanın kan uyuşmazlığı ile akraba evliliğinin sonucun da çıkan durum tamamen farlılık göstermektedir. Akraba evliliği yapan kişilerin çocukları kesin olarak sorunlu olacağı ihtimali yoktur. Yani çocuk normal olarak da doğabilir. Fakat riskleri fazladır. Bu çiftler de hastalıklı bebek doğma ihtimali % 95 olarak bilinmektedir. Akraba evliliklerin de hamilelik durumu olur ise sık sık doktor tarafından kontrol edilmeli ve takip altın da olmalıdır. Ayrıca biyokimyasal tarama testi ve USG takibi doktorlar tarafından muhakkak yapılmalıdır. Normal gebelikler de yapılan ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri bu gebelikte de mutlaka yapılmalıdır. Fakat bu testler de kalıtsal olan hastalıklar gözlenmez. Sadece kromozomal anomali taraması amacı ile yapılır.

Akraba evliliği yapan kişilerin hamileliğin de 11 ve 14. Haftalar arasın da bazı hastalıkların tespit edilmesi için CVS ( koryon villus örneklemesi ) yapılmalıdır. Bu test sonucun da çıkan aksi bir durum da gebeliğin sonlandırılması önerilebilir. Bunun için akraba evliliklerin de gebelik oldukça önemli bir durumdur. Fakat PGD yöntemi ile hastalıklı bebek riski önlenerek çözüm bulunabilinir.

Önceki MakaleTürkiye – İzlanda Maçı Saat Kaçta, Hangi Kanalda 13 Ekim 2015
Sonraki MakaleEnzimlerin kimyasal sindirimdeki görevi nedir?

1 Yorum

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz