Alarji testi nedir nasıl yapılır tedavi yöntemleri

0
137

Her şeyden alarji kapabilirsiniz,  kürk, kedi yavrusu, toz, yerfıstığı , boya, vs. herşey olabilir. Yediğimiz herşeye yada kokladığımız şeyler bize alarji yapabilir.

Alarji testi yapmak için en yakın bir uzman hekime başvurmanız sağlığınız için iyi olacaktır.

Alarji nedir alarji testi hakkında bilgiler..

 

TESTLERİ NEDİR ? NASIL UYGULANIR ?


Allerjik hastalıkların tanısında kullanılan çeşitli allerji testleri vardır. Bunların bir kısmı serumda (kan tetkiki), bir kısmı da doğrudan hastanın vücudunda uygulanır. Bu sayfada en sık kullanılan allerji testleri tanıtılmıştır.
Epidermal test (prick test):
En sık uygulanan allerji testidir. Allerjik rinit, astım, gıda allerjisi ve arı allerjisi gibi hastalıkların tanısında kullanılır. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Bu test uygulanmadan en az 7 gün öncesinde allerji ile ilgili “hap” şeklinde ilaçları (antihistaminler) kullanılmaması gereklidir.

Deri testi: Bu test alerjik madde aramada genellikle ilk uygulanan testtir. Olumlu bir tepkime (deri kaşınır, kızarır ve şişer) olup olmadığına bakmak için şüphelenilen alerjik maddenin küçük bir miktarı deriye batırılarak kontrol edilir.
• Kan testi: Bu test bağışıklık sisteminin şüphelenilen alerjik maddeye tepki olarak ürettiği, kandaki IgE antikoru miktarını ölçmek amacıyla kullanılır.
• Yama testi: Bu test, egzama veya dermatite neden olan alerjik maddeyi bulmak için kullanılır. Şüphelenilen maddenin az bir miktarı ile kaplanan özel metal diskler,derinin nasıl tepki verdiğini görmek amacıyla genellikle 48 saatlik bir süre için bantla deriye yapıştırılır. Bu test genellikle hastanelerin dermatoloji (deri) bölümlerinde yürütülür.

Önceki MakaleAntalya akdeniz üniversitesi yurdu varmı? Nasıl bir yer Tavsiyeleriniz
Sonraki MakaleVodafone HTC Sensation ayda 69 liraya detaylar ve özellikleri

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz