Altın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir Mi ? Düşer Mİ ? Şubat-Mart 2014

8
263

altın-yüzük-modelleriAltın Fiyatları Ne Olur ? Yükselir Mi ? Düşer Mİ ? Ocak-Şubat-Mart-2014

Güncelleme tarihi : 25 ocak 2014

Altın son zamanların en yüksek değerine yükseldi değerli okurlar, altını olanlar ise bozdursam mı  ? sorusunu sık sık kendisine sorar oldu.

Altın geçtiğimiz yılın değerlerine geri geldi, peki bu yükseliş neden kaynaklanıyor ? Altın hemen düşüşe geçer mi eldeki altınları bozdurmak uygun olurmu ?

Evinde altını olanlar bozduracak mı  ? BURAYA tıklayın yorum yazın.

Alt kısım eski bir yazıdır

Altın son günlerde çok değer kaybetti aslında son günler demek belki çok yanlş olabilir altın birden inişe geçti ve yatırımcılar şimdilerde kara kara düşünüyor.

Altın son 3 günde yatırımcısını ciddi derecede zora soktu diyebiliriz, son dönemde en büyük düşüşlerinden birini yaşayan altın, büyük yatırımcıları ise iflas ettirecek konuma getirdi.

Son aylarda gittikçe düşüş yaşayan ve bi ara toparlanacak mı diye beklenen altın, şu sıralar iyice düşüş yaşadı.

28 Ağustos 2013 Altın Fiyatları Hızlı Yükselişe Geçti

Son zamanlarda oldukça düşüş yaşayan tabiri caizse dibi gören altın fiyatları son birkaç gündür hareketlenmeye başladı, 2 hafta önce yatrırım yapanları kazandırmaya başlayan altın, eski değerlerine geri döndüi ? 5,6 ay öncesinde altın alıp yatırım yapan yatırımcılar eski fiyatlarına dönmesini beklerken, geçtiğimiz ay içinde yatırım yapanlar ise bu habere oldukça sevinmekte.

 

 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, altının krizlere ve spekülatif kazançlara yenik düşmeyen kalıcı bir yatırım aracı olduğunu belirterek, tüketicileri altın satmamaları konusunda uyardı.

Kaya, ekonomik kriz yaşayan devletlerin borçlarını ödemek için altın satışına başladığını, bu nedenle fiyatlarda ciddi düşüş yaşandığını söyledi.

altın fiyatları düşer mi ?,

altın fiyatları ne olur ?,

altın fiyatları artar mı ?

Kaya, düşüşün geçici olduğunu belirterek, “Tüketicilerin şu anda satış yapmaması gerekiyor. Altının gramı iki yıl önceki fiyatına da düşebilir fakat uzun vadede değerinin kalıcı olacağını düşünüyorum. Tüketicilerimizi, değer düşürücü atılımlara girmemeleri konusunda uyarıyorum” şeklinde konuştu.

Altın Fiyatları ne olacak ? Yükselir mi Düşer mi ? İşte uzman yorumları

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat,

“İnsanlar altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor. Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır” dedi.

“Türkiye’de altının takıdan çok bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirterek, “Altını alanlar oralarına buralarına takmak için almıyor. Altın tamamen bir servet tutma şekli olarak görülüyor. İnsanlar sadece ve sadece altını servet depolamak için alıyor. Altın piyasasında fiyatı da onlar belirliyor” dedi.

“Önemli miktarda altına spekülatif yatırım yapıldı” diyen Akat, “Altın büyük bir ihtimalle tekrar biraz toparlanır. Ben bunu kalıcı görmüyorum ama sihir bozulmuştur” şeklinde konuştu.

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alaattin Kameroğlu,

Altın fiyatlarının düşmesinin, yazın takı satışlarını artıracağını söyledi. Kameroğlu, “Fiyatlar gerilesin ki yaz döneminde herkes takı alsın. Biz şu an bekle-gör anlayışındayız. Satışlarımızın en ,az yüzde 10 artmasını bekliyoruz.” dedi. 2008’den 2011’e dek altın fiyatlarının tırmandığını belirten Kameroğlu, “Şu an onun doygun hale geldiğini ve indiğini görüyoruz. O dönem altın ‘güvenli yatırım’ olarak görülüyordu. Şu an altının değer artışı umut edilmiyor, onun için de büyük fonlar ve yatırımcılar başka yatırımlara yöneliyor.” diye konuştu.

Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu sene altının onsunun ilk etapta 1.440 dolara, ardından 1.350 dolara geleceğini tahmin ediyordum. Şu an bu eğilim var. ABD’den olumlu veriler geliyor. Dünyadan likidite çekiliyor. Likidite, daralmasının ardından petrolde de oynamalar var. Petrol fiyatları bir haftada yüzde 10 geriledi. Muhtemel bir hisse senedi satışı da gelecektir. Büyük ihtimalle Euro/dolar paritesi 1,25-1,23’e çekilecektir.” Fiyatlardaki düşüşte ‘Güney Kıbrıs’ın elindeki altını satacağı’ yönündeki haberlerin etkili olduğu belirtiliyor. Bu yorumlara katılmayan Reçber, “Kıbrıs bahane. Etkili olduğu ihtimalini temel alalım, altın fiyatlarının gerilemesini bir miktar tetiklemiştir. Ancak altın 18-19 aydır prim yapmıyor. Doğal doygunluğa ulaştı. Hedeflenen, 2014’e dek onsun 1.150 dolara çekilmesi.” dedi.

Sizce Altın Ne Olur ? Yorum yazmak için [ Tıklayın ]

Önceki MakaleModa Tasarımı Bölümü (2 yıllık) Taban Puanları 2013-2014
Sonraki MakaleMuhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü (2 yıllık) Taban Puanları 2013-2014

8 Yorum Yapıldı

  1. Altın fiyatları evlilik, sünnet gibi şeylerin çok olduğu zamanlarda yükselir çünki takı ve hediye olarak genelde altın alınmaktadır. Okulların tatil olduğu zamanlar evlilik ve sünnet için en uygun zamanlardır. Bu nedenle 15 haziran-15 eylül arası altının yükselmesi başlar. Para babaları da artık son yıllarda bunların farkına varmış ki yazın büyük miktarda altın alımına geçerler. Bu alıma geçim zamanı genelde 10 ağustos-10 eylül arasıdır. Çünki para babaları yaz tatillerinden ancak 5-10 ağustos civarı dönerler. Bu nedenle altın son yılarda 10 ağustos-15 aylül arası yükselmiştir. Bazen bu yükselme 5 ekime kadarda devam etmiştir. Para babalarının taktiği şudur 1-2 hafta içinde yüksek miktarda altın alıp altını %10 civarında yükseltirler ve halkın bu yükselmeyi görüp alışa geçmesini beklerler, 1-2 haftada %10 yükselttikleri altın değeri 1-2 gün içinde %5 daha artarsa o zaman dünya halkı bu oltaya takılıp alışa geçmiş demektir (işte bu anda altınınızı tam bozmanın zamanıdır örneğin bu zaman bu sene 27-28 ağustos günü cereyan etmiştir, altın bu iki günde %5 yükselmiştir), bunu görünce para babaları tüm altınlarını halkın düşüşü anlamayacak şekilde 1-2 günde kar amacıyla satarlar, para babaları altınlarını satarken halk almaya devam eder, tüm dünya halkından rezerv olarak kanaatimce 2 kat daha güçlü olduklarından (bir havuzu bir musluk tek başına 1 saatte boşaltıyor, diğeri tek başına havuzu 2 saatte dolduruyor misali) altın 2-3 günde birden %5 değer kaybeder, halk umutsuzluğa düşer, derken bu para babaları 15-20 eylül gelmeden 5-10 eylül arasında tekrar bir hamle daha yaparak büyük miktarda altın alırlar ve altın 5-15 eylül arasında tekrar %5 yükselir (artık %10 yükseltemezler çünki halk korkup satışa geçmiştir) ve bu tekrar yükselişi gören halk satışlarını biraz durdurur ve bekler, hiç altın almayan halk ta altın yükseliyor sanarak bir miktar altın alıp bu tuzağa 10-15 eylülde yakalanır (2012 nin 5 eylülünde altının yükselip 4 ekime kadar gramının 103 TL ye varması gibi) . Para babaları halk alışa başlayıp bir miktar daha yükselttikten sonra, halkın yükseltme durumuna ve ne derecede kar etmeyi amaçlama durumlarına bağlı olarak 10 eylül-5 ekim arasında bir tarihte tüm rezervleri satarak altın fiyatını tekrar %10 düşürürler. Sonra tekrar ağustos ayını beklerler. Ekim den temmuz sonuna kadar halk bakar ki altın yükselmiyor biraz daha altın satar ve bu dönemde altın %10-15 daha değer kaybeder. Diyeceksiniz ki 3-4 sene önce altın kışında yükseliyordu, evet yükseliyordu çünki dünya halkı kışında yatırım amaçlı almaya devam ediyordu ama şu son 2 senedir halkı biraz tırsıttılar, ani büyük miktarda altın satımları yaparak ani altın fiyatı düşüşüne neden oldular ve halk tırsarak artık altını bir yatırım aracı olarak görmemeye başladı.
    İşin gerçeği bu. Her sene bu dolap döner durur, artık UYANIN.

  2. Şu an altın almak için ideal bir zaman. hatta bundan 2 hafta öncesi daha da idealdi denebilir. Altının yeniden yükseleceğini düşünüyorum. Nihayetinde uzun vadeli yapılan bir yatırım. Sabırlı olunması gerek

  3. Bence yanlış düşünüyorsunuz.Altın ABD deki krizler,FED Başkanının açıklamaları ve darphanenin müdahalesiyle bir miktar düşüş yaşamasına rağmen çok fazla değer kaybetmedi.Altının değerinin bir miktar düşmesi yatırımcıları daha çok alım eğilimine itecektir.Çünkü altın daha çok birikim amaçlı kullanılmaktadır.ABD Ekonomik krizi atlatmak adına mecburen para basmak zorunda kalacak bu da doların seviyesini bir miktar düşürecek ve dolara karşı olan ilgiyi de arttıracaktır.Talebe oranla,döviz ve altın fiyatlarında da muhtemel yüksek bir artış söz konusu bence.Ben Eylül ayının ortalarını bekleyin derim,mükemmel bir artış söz konusu bence.

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz