Anne Baba İle İlgili Ayetler, Hadisler

0
670

hac-kura-sonuclariAnne ve baba ile ilgili hadisler ve ayetler, Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim de de anne ve baba ile ilgili olarak bilgiler geçmektedir, bizleri dünyaya getiren bakan ve büyüten üstümüzde tarif edilemez bir emeği bulunan anne ve babalarımız Kutsal kitabımızda yer almaktadır.

Kuran-ı Kerim de adı geçen anne ve babalarımız ile ilgili birbirinden değerli ayetler ve hadisleri bu başlıkta bulabilirsiniz, anne ve baba ile ilgili ayet ve hadisler.

Anne baba hakkı ile ilgili Ayetler

1-Biz insana anne ve babasını tavsiye ettik anası onu zayıflık üstüne zayıflık çekerek karnında taşımıştır.Onun (memeden) ayrılmasıda 2 sene içinde olmuşdur onun için biz insana bana ve ana babana şükret dönüş banadır diye nasihat verdik.

(lokman suresi aytet,14)

2-Rabbin ondan başkasına ibadet etmemenizi ve anne babaya iylik etmenizi emretmişdir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında yaşlılık çağına ulaşırsa,sakın onlara öf bile deme;onları azarlama,onlara güzel söz söyle.

(isra suresi 23-24)

3-Allah’a ibadet edin ve o’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Anne-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya, ellerinizin altında bulunanlara iyi davranın; Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez.

(Nisa Suresi/ 36)

4-Rabbin sadece Kendisine ibadet etmenize ve anne-babanıza, Allah’ın sizi görmekte olduğu bilinci içinde mümkün olan en iyi şekilde davranmanıza hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi yaşlanmış olarak yanınızda bulunuyorsa sakın varlıklarından veya onlara hizmetten bıkkınlıkla kendilerine “Öf!” diyecek ölçüde bile kötü söz söyleme! Onları azarlama ve daima onlara karşı tatlı dilli ve gönül alıcı ol!

(İsra Suresi/23)

5-Biz insana, anne-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü annesi onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. Önce bana, sonra da anne-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır.

(Ahkaf Suresi/15)

6-Allah’a kulluk edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın! Anneye, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yakın arkadaşa, yolcuya ve ellerinizin altında bulunanlara (köle, cariye, hizmetçi ve benzerlerine) iyi davranın! Allah kendini beğenen ve daima böbürlenip duran kimseyi sevmez!

(Nisa 36)

7-Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, annenize ve babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine öf! bile deme! Onları azarlama! İkisine de güzel söz söyle! Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de Sen onlara (öyle) rahmet et (diyerek dua et!)”

(İsra 23, 24)

Anne baba ile ilgili Hadisler

1-Ana-babasına iyilik edene müjdeler olsun! Allah Onun ömrünü uzatır

(Buhârî)

2-Ana-babası, yanında yaşlandığı halde, [onların rızalarını alamayıp] Cenneti kazanamıyanın burnu sürtülsün

(Tirmizî)

3-Allahu Teâlânın rızası, ana-babanın rızasında, gadabı da, ana-babanın gadabındadır

(Tirmizî)

4-Cihâd, fîsebîlillah Allah yolunda sadece kılıç sallamak değildir Ana-babaya veya evlâda bakmak da cihâddır Ele muhtaç olmamak için çalışmak da cihâddır

(Deylemî)

 

 

Önceki MakaleZeki Alasya Kimdir, Zeki Alasya Filmleri, Hayatı
Sonraki MakaleStres ve Depresyon Önleyici Besinler, Gıdalar

Sizin Düşünceniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz